Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18398 miejsce

Odległa gwiazda KIC 8462852 wskaże nam obce cywilizacje? Tajemnicze zjawisko rozpaliło wyobraźnię naukowców

Pomiędzy gwiazdozbiorem Łabędzia i Lutni znajduje się gwiazda KIC 8462852. Wykryto na niej anomalię, która skłania naukowców do postawienia pytania czy mamy do czynienia ze zjawiskiem naturalnym.

 / Fot. By NASA/JPL-Caltech  The original uploader was SnoopY at English Wikipedia [Public domain], via Wikimedia CommonsGwiazda KIC 8462852 znajduje się 1480 lat świetlnych od Ziemi. Była obiektem zaobserwowanym przez Kosmiczny Teleskop Kepler, zajmujący się poszukiwaniem planet pozasłonecznych. Jedną z metod wykrywania egzoplanet jest badanie okresowych zmian jasności gwiazd, wokół których krążą. Planety przechodzą przez tarczę gwiazd powodując różnice ich jasności.

KIC 8462852 okazała się nietypową gwiazdą. Spadek jasności zachodzi w jej przypadku w nieregularnych odstępach i sięga nawet 22 proc. - podaje serwis discovery.com.

Jakie mogą płynąć wnioski z zaobserwowanej anomalii? Badana gwiazda może być zasłaniana okresowo przez obiekt bardzo dużej wielkości. Nieregularność tego zjawiska i jego skala skłania do postawienia pytania czy jest ono naturalne.

"Kosmici powinni być ostatnią hipotezą, którą powinieneś rozważyć, ale to zjawisko wygląda jak coś, czego oczekiwałbyś od obcych cywilizacji" - powiedział Jason Wright, astronom z Penn State University cytowany przez serwis The Atlantic.

Naukowcy w pierwszej kolejności próbują wytłumaczyć anomalię unikając angażowania obcych w próby jej wyjaśnienia. Jedna z teorii mówi o egzokometach, które przeszły zbyt blisko gwiazdy i zostały rozbite pod wpływem jej grawitacji. Pył i gruz na orbicie mogłyby mieć wpływ na jasność.

Czytaj także: Mgławica Worek Węgla wygląda mrocznie. Europejskie Obserwatorium Południowe pokazało nowe zdjęcie obiektu


Co dalej? Misja Kosmicznego Teleskopu Keplera niestety dobiegła końca z powodu usterek tego instrumentu. Dane zebrane przez teleskop dotyczą czterech lat. Tylko dwa tranzyty przez KIC 8462852 można analizować. Szansę na dalsze badania dają radioteleskopy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.