Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25683 miejsce

Odlicz krew od podatku!

Choć założeniem Honorowych Dawców Krwi jest bezinteresowność, znowelizowana ustawa z 2007 r. zapewnia im prawo do odliczenia tej darowizny od dochodu w zeznaniu podatkowym. Czy centra krwiodawstwa są przepełnione, bo za krew płaci państwo?

 / Fot. Michael Buslovich/domena publicznaKto może odliczyć ulgę?

Darowiznę w postaci wszystkich grup krwi lub jej składników (osocza, płytek krwi) może odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym dawca krwi (podatnik rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37), który w roku podatkowym, z którego się rozlicza w Urzędzie Skarbowym, oddał krew (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c). Ulga przysługuje zarówno Honorowym Dawcom Krwi, jak i Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi.

Ile kosztuje krew?

Krwi nie można nigdzie kupić, jest bezcennym, życiodajnym płynem. W większości przypadków dawcy krwi kierują się chęcią bezinteresownej pomocy i dzięki niej ratują komuś życie. Zgodnie z przytoczoną ustawą, uldze podlega nie oddana krew, a przysługujący ekwiwalent, jaki podatnik by za nią otrzymał. Jeden litr krwi został w niej wyceniony na 130 zł.

Jak należy odliczać krew?

Należy pamiętać, że ulga ta jest odliczeniem w ramach darowizn, a to oznacza, że jej łączna wartość nie może przekroczyć 6 proc. otrzymanego dochodu wykazanego za dany rok podatkowy. Samą ulgę wykazuje się w zeznaniu PIT/O, który należy wypełnić i dołączyć do zeznania podatkowego. Ponadto każdy dawca krwi, który chce odliczyć od dochodu ulgę za oddaną krew, powinien ten fakt udokumentować. Wówczas wystarczy zaświadczenie jednostki organizacyjnej (Stacji lub Centrum Krwiodawstwa), dla której dawca oddał krew. Zaświadczenia nie trzeba dołączać do dokumentów składanych w Urzędzie Skarbowym, ale należy je przechowywać do 5 lat, w razie kontroli podatnika przez urząd.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Dawca krwii Dzisiaj 15:33
Dawco , no to do pracy łap temat i nie czekaj aż to inni zrobią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dawca krwii
  • Dawca krwii
  • 08.03.2012 15:33

Dobry tekst! Nie wiedzialem, ze takie rzeczy sie dzieja... ;) A moze pociagnac temat dalej i za "specjalista maxem" (na maksa? ;)) zainteresowac sie innymi aspektami krwii? Sprawa osocza jest najlepszym tego przykładem i dobrym punktem wyjscia... a potem to juz sie posypie... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Specjalista max
  • Specjalista max
  • 08.03.2012 14:56

A co się dzieje z krwia, która została zebrana? Przecież nei ma w Polsce narodowgo frakcjonatora osocza, pomimo, że taki zakład istnieje w Mielcu gotowy do wykorzystania. A hemofile cierpią;/ Swoją drogą słyszałem, że akcja 'Krewniacy" to też jest niezły "pasztet"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie liczyłem, ile razy odwiedziłem stację krwiodawstwa, Pani Doroto, ale w sumie oddałem ponad 30 litrów krwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maks
  • Maks
  • 07.03.2012 06:07

Pani Ewelino ile razy pani oddała swoje czekolady , nie wzięła dnia wolnego w dniu oddania krwi, nie dokonuje wpisów do książeczki HDK, dlaczego pani odebrała zaświadczenie o ilości oddanej krwi ?
Jak honorowo, to honorowo. Wchodzmy do centrum oddajmy krew i nic za to nie bierzmy, nawet zaświadczenia dla chorego. Przeceież o to chodzi w tym interesie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowni Państwo,
użyłam sfomułowania "Czy centra krwiodawstwa są przepełnione, bo za krew płaci państwo?" z pewną premedytacją, aby właśnie wszcząć rozmowę na ten temat.
Istnieją tacy dawcy, którzy nie robią tego bezinteresownie. Po nowelizacji ustawy w 2007 roku niektóre stacje krwiodawstwa odnotowały wzrost chętnych, którzy nie ukrywali, że ulga do odliczeń spowodowała ich częstsze wizyty. Dotychczas oddawali krew, ale mniej regularnie.
Są też i tacy dawcy, którzy uważają, że nie powinno się odliczać podatku od tej darowizny, bo to już łamie konwencję bezinteresowności.
Sama od kilka lat jestem dawcą krwi, zawsze kierują mną przesłanki czysto humanistyczne i najzwyklejsza chęć podzielenia się sobą z innymi. Krew jest przecież bezcenna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do autorki - Czy centra krwiodawstwa są przepełnione, bo za krew płaci państwo?
Co masz na myśli, bo tak jak pisze Ireneusz tego nie rozumiem.
Płacić za krew a dokonać odpisu za jej darowiznę, to dwie różne sprawy.
link :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ireneusz Gębski Dzisiaj 12:50
Moje pytanie do szanownego autora .... Ile razy pan odwiedził punkt poboru krwi , w celu jej oddania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bardzo rozumiem sformułowanie: " Czy centra krwiodawstwa są przepełnione, bo za krew płaci państwo?" w kontekście informacji o uldze podatkowej z tytułu darowizny za honorowe oddawanie krwi. Wydaje mi się, że honorowi krwiodawcy - jak sama nazwa mówi - nie kierują się żadnymi materialnymi przesłankami. Po prostu oddają swoją krew, bo wiedzą, że jest ona komuś potrzebna. Jeżeli nawet mają w związku z tym pewne przywileje, to nie można mówić, że państwo płaci za krew.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.