Facebook Google+ Twitter

Odmowa finansowania teleskopu OGLE przez MNiSW

Największy polski teleskop ma nie być finansowany przez Ministerstwo Nauki.

W tym roku projekt OGLE, zajmujący się poszukiwaniem zjawiska mikrosoczewkonia grawitacyjnego na niebie i teleskop Warszawski w Las Campanas, obchodzą okrągłe rocznice 20 i 15-lecia. Ten rok niestety przynosi również bulwersującą wiadomość odmowy finansowania przez Ministerstwo Nauki teleskopu czytamy w liście prof. Udalskiego do Gazety Wyborczej. Ten teleskop to kura znosząca złote jaja.

Dzięki niemu odkryto kilka nowych planet pozasłonecznych w tym planety nie związane grawitacyjnie z żadną gwiazdą, setki tysięcy gwiazd zmiennych, które są badane potem przez innych astronomów. Tam zostało zaobserwowane pierwsze zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego czyli pojaśnienia gwiazdy przez masywny obiekt, który skupia promienie gwiazdy źródła, powodując jej pojaśnienie. Też tam wyznaczono precyzyjną odległość do Obłoków Magellana, które są szczebelkiem w drabinie odległości we wszechświecie.

Może lepiej by było dla nauki polskiej, gdyby ministerstwo zajmowało się poszukiwaniem pieniędzy dla najlepszych, a nie im odbieraniem.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Imię i Nazwisko
  • Imię i Nazwisko
  • 26.08.2012 22:29

Obserwatorku, niski poziom formalny tego tekstu działa wysoce silnie na niekorzyść treści. Oto okazuje się, że słusznej sprawy bronią ludzie niepoważni, którzy nie umieją nawet wyrażać się po polsku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W 1979 r. sekretarz Podstawowej Organizacji Partyjnej złożył jej [Kudryckiej] propozycję, żeby zapisała się do PZPR. Potrzebujemy, mówił, takich jak wy, krytycznych towarzyszek. Poradziła się męża. Powiedział: jeśli chcesz wiedzieć, co się dzieje na uczelni, to najlepiej dowiesz się na zebraniach POP. Zapisała się, chyba na początku 1980 r."
Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/kraj/ludzie/237037,1,zelazna-prymuska.read#ixzz24feQEEXf

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obserwator
  • Obserwator
  • 26.08.2012 11:14

Jak nie masz nic do powiedzenia na ten temat to lepiej nie czepiaj sie przecinków.
Wracając do tematu - zyjemy w takim kraju że w kryzysie rządzacy będą obcinac wszelkie fundusze ludziom, będą "reformować" żeby niby zaoszczędzić a swojego podwórka nie widzą. Mamy przerośniętą administrację państwową której utrzymanie kosztuje nie jeden teleskop. No ale takich ludzi wybralismy.
I nie ma w tym tekście ani jednego przecinka a wiadomo o co chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Imię i Nazwisko
  • Imię i Nazwisko
  • 26.08.2012 11:04

Jednego mi w tym tekście brakuje. Przecinków!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.