Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15160 miejsce

Odnalazł miecz z epoki brązu i nie oddał go służbom konserwatorskim. Teraz odpowie za kradzież zabytku (wideo)

35-latek znalazł zabytkowy miecz datowany na 750-550 lat p.n.e. Archeolog-amator nie posiadał pozwolenia na prowadzenie poszukiwań za pomocą sprzętu elektronicznego, nie zgłosił on również służbom konserwatorskim, że odnalazł zabytek archeologiczny. Odpowie za kradzież zabytku.

 / Fot. X-newsW okolicach Recza szczecińscy policjanci skonfiskowali zabytkowy miecz z brązu. Został on znaleziony przez 35-letniego poszukiwacza w okolicach Choszczna na początku miesiąca. Znalazca nie wiedział, jaka jest wartość zabytku.

Zatrzymany artefakt - rękojeść miecza z brązu - została przebadana przez archeologów z Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie stwierdzono że pochodzi ona z Hallstatt w Austrii, z okresu wczesnego żelaza, określaną okresem halsztackim z ok. 750-550 lat p.n.e. Miecz posiadał rękojeść z brązu z charakterystyczną głowicę w formie kapelusza oraz żelazne ostrze, niezachowane w tym egzemplarzu. Jest to bardzo rzadki okaz pradziejowej broni występujący na terenie Pomorza i Polski.
Każdy zabytek archeologiczny wydobyty z ziemi według prawa polskiego jest własnością Skarbu Państwa. Znalazca, mieszkaniec powiatu choszczeńskiego, nie posiadał pozwolenia na prowadzenie poszukiwań za pomocą sprzętu elektronicznego, nie zgłosił on również służbom konserwatorskim, że odnalazł zabytek archeologiczny.

W związku z tym będzie odpowiadał za kradzież zabytku na szkodę Skarbu Państwa - informuje KWP w Szczecinie.
Po zakończeniu postępowania przez prokuraturę zabytek zostanie przekazany do dyspozycji Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Szczecinie, który wskaże muzeum, w którym się znajdzie.

KWP w Szczecinie/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.