Facebook Google+ Twitter

Odnaleziono hitlerowski rozkaz ataku na Polskę

Czterostronicowy dokument został odnaleziony w polskim archiwum podczas przygotowywania materiałów na wystawę. Na dokumencie widnieją ręczne dopiski Hitlera - informuje RMF FM. Żaden badacz jeszcze nie widział go na oczy.

Dokument został spisany na czterech stronach maszynopisu - odnaleziono go w formie foto-kopii. Badacze odnaleźli go w warszawskim archiwum przez przypadek, podczas przygotowywania wystawy o tym, jak hitlerowcy i bolszewicy mordowali polską inteligencję - donosi Dziennik.pl..
Z dokumentu wynika, że został podpisany dokładnie 31 sierpnia 1939 roku przez Hitlera. - Jest tu oryginalny podpis i to, co ważne, w jednym z miejsc, dokładnie w punkcie drugim jest odręcznie wpisana godzina tego natarcia – 4.45 - wyjaśnia dla RMF FM Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Dzięki dopiskom Hitlera, potwierdziły się przesłanki, że wojna rozpoczęła się w Wieluniu (woj. łódzkie), a nie na Pomorzu, jak uczyły nas podręczniki do historii.

"Po wyczerpaniu wszystkich środków politycznych, podjętych w celu usunięcia drogą pokojową nieznośnej sytuacji Niemiec na granicy wschodniej, zdecydowałem się na rozstrzygnięcie zbrojne" – motywował Hitler w dyrektywie nr 1 agresję na Polskę.

Ten ważny dokument przeleżał w polskich archiwach prawie 60 lat. Jak to się stało, że przez tyle lat był przechowywany w państwowych instytucjach i nikt o nim nie pamiętał? Tego nie wiadomo. Jedyną pewną informacja jest fakt, że fotokopię rozkazu przechwycili Amerykanie, gdy wkroczyli do Niemiec. Po zakończeniu wojny przekazali go Polakom. - Od tamtej pory rozkaz leżał w archiwach - wyjaśnia Przewoźnik.

Gdzie znajduje się oryginał? Być może w ogóle nie istnieje, albo jak sugeruje ROPWiM jest przechowywany w archiwach USA lub mają go nadal Niemcy. Treść rozkazu była znana historykom od dawna lecz żaden z naukowców nie widział jeszcze dokumentu z ręcznymi dopiskami. Znalezisko ma niewyobrażalną wartość dla polskiej historii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie tylko ja słucham RMF ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie? W jakim archiwum??? To rewelacja! News siedemdziesięciolecia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.