Facebook Google+ Twitter

Odnaleziono turystki zasypane w Tatrach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-19 19:37

TOPR odkopał drugą narciarkę, którą w niedzielę porwała lawina śnieżna w Dolinie Goryczkowej w Tatrach; jest reanimowana. Jej towarzyszka na pokładzie śmigłowca została przetransportowana do zakopiańskiego szpitala; jest przytomna.

Odkopane spod lawiny kobiety to narciarski skiturowe. Towarzyszył im mężczyzna, który uniknął porwania przez lawinę i powiadomił ratowników o wypadku.

Lawina zeszła ze Żlebu Marcinkowskich i przecięła nartostradę w Dolinie Goryczkowej. Jak mówią ratownicy górscy, rejon, w którym poruszali się narciarze skiturowi, jest przeznaczony do tego rodzaju turystyki, jednak zagrożenie lawinowe w Tatrach jest bardzo wysokie i łatwo jest wyzwolić lawinę.

Pierwsi na miejscu lawiniska w Dolinie Goryczkowej pojawili się ratownicy dyżurujący na Kasprowym Wierchu. Wkrótce śmigłowcem dotarły kolejne grupy ratowników, którzy za pomocą sond przeszukiwali zwały śniegu metr po metrze.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że lawiny śnieżne mogą schodzić samorzutnie lub może je spowodować pojedynczy narciarz. Na Kasprowym Wierchu leży 180 cm śniegu.

W górach obfite opady śniegu, połączone z silnym wiatrem, znacznie pogorszyły warunki turystyczne. Silny wiatr w Tatrach, osiągający w porywach prędkość do 100 km/h, unieruchomił w niedzielę kolej linową na Kasprowy Wierch i wyciągi krzesełkowe dla narciarzy.

(alan juciak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.