Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11743 miejsce

Odnaleziono wrak "SS Gairsoppy". Na pokładzie największy skarb w historii

Odyssey Marine Exploration odnalazła wrak statku SS Gairsoppa, na pokładzie którego znajduje się 240 ton srebra o równowartości 150 mln euro. Jednostka została zatopiona przez niemieckiego U-boota na początku 1941 roku.

Zdjęcie poglądowe / Fot. Nieznany, domena publicznaO tym niebywałym wydarzeniu poinformowało w komunikacie prasowym amerykańskie stowarzyszenie Odyssey Marine Exploration. Grupa zajmuje się badaniem głębin mórz i oceanów oraz odnajdywaniem zatopionych statków - donosi PolskieRadio.pl

Najciekawszy w "znalezisku" nie jest jednak sam wrak, lecz to, co znajduje się na jego pokładzie. Zatopiona w 1941 roku Gairsoppa przewoziła ładunek z Indii - skrzynie herbaty, surówkę hutniczą oraz... 240 ton srebra. Sztabki tego cennego kruszcu mogą być dziś warte 150 mln euro.

Badacze utrzymują, że wrak odnalezionego brytyjskiego statku handlowego znajduje się na głębokości 4700 m., około 300 mil morskich (540 km) od wybrzeży Irlandii.Odyssey Marine Exploration dostało przed rokiem zgodę od rządu brytyjskiego na wyłączność na poszukiwania zatopionego statku. Organizacja donosi, że próba podniesienia "SS Gairsoppy" z dna zostanie przeprowadzona na wiosnę 2012 roku, kiedy pogoda na Oceanie Atlantyckim będzie bardziej stabilna, niż teraz.

Zobacz film: Bezzałogowa sonda nagrała wrak statku "SS Gairsoppa"

Jeżeli OSE wydobędzie wrak, to 80 proc. wartości skarbu będzie mogło zatrzymać dla siebie.

Czytaj dalej: Historia statku "SS Gairsoppa"->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Może polski statek z równie cennym ładunkiem spoczywa na dnie Bałtyku? Załatałoby się dziurę budżetową i zostało co nieco na wydatki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj dużo...

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojo
  • wojo
  • 27.09.2011 22:18

Ciekawe ile jeszcze takich wraków leży na dnie?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.