Facebook Google+ Twitter

Odnaleziono wrak transatlantyka „Piłsudski”

Grupa nurków z polskiego klubu „Waleń”, po trwających siedem miesięcy poszukiwaniach, odnalazła wrak okrętu „Piłsudski”, który zatonął w 26 listopada 1939 roku.

"MS Piłsudski", transatlantyk zbudowany w 1935 roku był dumą przedwojennej Polski. Długi na 160 metrów (z krytym basenem na pokładzie), mógł pomieścić nawet 800 pasażerów. Wybudowany został we włoskiej stoczni, a polski rząd z braku innych funduszy zaproponował opłatę w dostawach węgla. Pierwszy rejs pod dowództwem kapitana Mamerta Stankiewicza (bohatera książki "Znaczy Kapitan”) odbył się 15 września 1935. Podróż z Gdyni do Nowego Jorku i z powrotem trwała około 3,5 tygodnia. Polski statek chwalili również goście zagraniczni, zachwyceni, na przykład, polską kuchnią.

W ostatni rejs "MS Piłsudski" już jako okręt wojenny wypłynął 26 listopada 1939 roku.
Po klęsce kampanii wrześniowej trafił do marynarki brytyjskiej, gdzie służył jako transportowiec. Zatonął w 4 godziny po wypłynięciu z portu. Przyczyny nie są do końca znane, choć najbardziej prawdopodobna jest wersja o wybuchu pod okrętem min magnetycznych. W wyniku tej katastrofy zginął kapitan „Piłsudskiego” Mamert Stankiewicz, który opuścił tonący okręt jako ostatni. Zgon nastąpił w wyniku wyziębienia organizmu.

Według nurków, którzy dotarli do zatopionego wraku znajduje się on około 50 kilometrów od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii, na głębokości 30 metrów. Jak twierdzą płetwonurkowie, jest tak wielki, że trudno opłynąć go za jednym razem. Jak powiedział Aleksander Fox, prezes klubu „Waleń”, okręt - leży na dnie w dwóch częściach.

Celem ekspedycji poszukiwawczej, w której oprócz nurków z Polski wzięli udział członkowie Brytyjskiego Sub-Aqua Club, było także symboliczne przypomnienie obu narodom, że dawniej potrafiły one zjednoczyć się i walczyć razem do samego końca.

źródło:
TVN24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.