Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15293 miejsce

Odnowiono mozaikę na krakowskim wieżowcu "Biprostalu"

Budynek Biprostalu w Krakowie jest jednym z najwyższych obiektów w mieście. Powstał latach 60. dwudziestego wieku. Posiada 15 pięter oraz na jednej ze ścian zewnętrznych mozaikę, zaliczoną do dziedzictwa kulturowego.

Iluminacja nocna słynnej mozaiki. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiWspaniałą mozaikę wraz z nocnymi efektami świetlnymi można oglądać od 19 stycznia 2012 roku na bocznej ścianie biurowca "Biprostalu" w Krakowie, u zbiegu ulicy Królewskiej i Kijowskiej.

Autorką tej mozaiki jest Celina Styrylska-Taranczewska, która z kolorowych płytek ceramiczno-kamionkowych o wymiarach 2 x 2 cm, na ścianie budynku o powierzchni prawie 660 metrów utworzyła to dzieło. W sumie zużyto 1,6 mln płytek.

Dominika Tarasińska - Petruk autorka renowacji mozaiki. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiNiestety zanieczyszczone powietrze krakowskie, jak też ząb czasu spowodowały, że mozaika zaczęła ulegać uszkodzeniu. Z uwagi, że została ona wpisana do "Dziedzictwa kulturowego", właściciel budynku pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki i zabytków kilka miesięcy temu wszczął renowacje i zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem.

inż. Tadeusz Trzmiel Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiPrace renowacyjne i remontowe przy użyciu tak tradycyjnych jak też współczesnych technologii konserwatorsko-budowlanych były prowadzone pod kierownictwem i nadzorem artystki Dominiki Tarsińskiej-Petruk.

Monika Chylaszek rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Krakowa i Angelika Przewoźnik – Borovicanin z kancelarii Prezydenta Miasta. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiPani Dominika Tarasińska-Petruk jest znana z wielu osiągnięć artystycznych oraz konserwatorskich w specjalności kamieniarskiej. Autorka prac konserwatorskich jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Autorka renowacji mozaiki ma wiele osiągnięć artystycznych. Jednym z jej dzieł jest przez nią zaprojektowany i wykonany ołtarz oraz droga krzyżowa w kościele w Jaśle województwie podkarpackim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.