Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnowiono mozaikę na krakowskim wieżowcu "Biprostalu"

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Monika Chylaszek rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Krakowa i Angelika Przewoźnik – Borovicanin z kancelarii Prezydenta Miasta.
Monika Chylaszek rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Krakowa i Angelika Przewoźnik – Borovicanin z kancelarii Prezydenta Miasta. Fot.Henryk Czechowski
Budynek Biprostalu w Krakowie jest jednym z najwyższych obiektów w mieście. Powstał latach 60. dwudziestego wieku. Posiada 15 pięter oraz na jednej ze ścian zewnętrznych mozaikę, zaliczoną do dziedzictwa kulturowego.

Wspaniałą mozaikę wraz z nocnymi efektami świetlnymi można oglądać od 19 stycznia 2012 roku na bocznej ścianie biurowca "Biprostalu" w Krakowie, u zbiegu ulicy Królewskiej i Kijowskiej.

Autorką tej mozaiki jest Celina Styrylska-Taranczewska, która z kolorowych płytek ceramiczno-kamionkowych o wymiarach 2 x 2 cm, na ścianie budynku o powierzchni prawie 660 metrów utworzyła to dzieło. W sumie zużyto 1,6 mln płytek.

Niestety zanieczyszczone powietrze krakowskie, jak też ząb czasu spowodowały, że mozaika zaczęła ulegać uszkodzeniu. Z uwagi, że została ona wpisana do "Dziedzictwa kulturowego", właściciel budynku pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki i zabytków kilka miesięcy temu wszczął renowacje i zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem.

Prace renowacyjne i remontowe przy użyciu tak tradycyjnych jak też współczesnych technologii konserwatorsko-budowlanych były prowadzone pod kierownictwem i nadzorem artystki Dominiki Tarsińskiej-Petruk.

Pani Dominika Tarasińska-Petruk jest znana z wielu osiągnięć artystycznych oraz konserwatorskich w specjalności kamieniarskiej. Autorka prac konserwatorskich jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Autorka renowacji mozaiki ma wiele osiągnięć artystycznych. Jednym z jej dzieł jest przez nią zaprojektowany i wykonany ołtarz oraz droga krzyżowa w kościele w Jaśle województwie podkarpackim.
W czwartkowy wieczór 19 stycznia 2012 roku o godz. 17, przy udziale inż. Tadeusza Trzmiela Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, kierownictwa firmy Biprostal oraz konserwatorki tego dzieła, wykonawców jak też licznych mieszkańców Krakowa, uroczyście otwarto wyremontowaną mozaikę oraz uruchomiono specjalne reflektory, które będą od zmroku do rana podświetlały to dzieło.

Została na tę okazję napisana książka pt. "Biprostal i jego mozaika" pod redakcją Andrzeja Laskowskiego o historii mozaiki i firmy. To piękne wydawnictwo powstało przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. Niestety w niewielkim nakładzie, a szkoda.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto