Facebook Google+ Twitter

Odnowiony, stuletni budynek znów będzie służył ludziom

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Rudzie Śląskiej wciąż wyburzane są stare obiekty mieszkalne i poprzemysłowe, których mimo szczerych chęci nie udaje sie zachować. Zdarzają się jednak cudowne ocalenia.

Odnowiony budynek z 1906 roku / Fot. Adam K. PodgórskiPrzy ulicy Szafranka w Chebziu oddano dzisiaj do użytkowania odbudowany budynek mieszkalny z 1906 roku. Przez ponad dwadzieścia lat stał w ruinie i niszczał, ale służby konserwatorskie nie zgodziły się na wyburzenie, do czego dążył poprzedni właściciel obiektu, spółka węglowa.

- Dom stanowi bowiem element ciekawej architektury neomodernistycznej. Wraz z innym obiektami tworzy zespół 12 budynków, zgrupowanych w cztery kompleksy po trzy, stanowiących dawne osiedle robotnicze - informuje Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków z Rudy Śląskiej. - Kiedy budynek w 2006 roku przejęło miasto, można było myśleć o rewitalizacji.

Tak było / Fot. Adam K. Podgórski- To co zrobiono pokazuje, że warto chronić zabytki, nawet zdawałoby się w beznadziejnym stanie - twierdzi Grażyna Marasek, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta. - Że warto realizować wczesnomodernistyczne dewizy na początku XXI wieku i wprowadzać od nowa życie w ponad stuletnią strukturę.

Wręczanie kluczy / Fot. Adam K. Podgórski- Na odnowę budynku miasto wydało około milion złotych - zdradził Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej przed przecięciem wstęgi. Jako pierwsi przekroczyli próg nowi mieszkańcy uszczęśliwieni odbiorem kluczy, między innymi Marek Bednarski i Rafał Iskra. W budynku znajdzie lokum czterech lokatorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.