Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3415 miejsce

Odpady promieniotwórcze - ciche zagrożenie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-01-15 19:42

Odpady promieniotwórcze są ogromnym problem, jednak wciąż zbyt mało się o nich mówi.

 / Fot. OznaczenieOdpady promieniotwórcze, to nic innego jak odpady radioaktywne nienadające się do dalszego przetwarzania, które są zanieczyszczone substancjami promieniotwórczymi w stopniu przekraczającym dopuszczalne - według odpowiednich przepisów - ilości. Źródłem takich odpadów są kopalnie rud uranu oraz zakłady przerobu tych rud, produkcja paliwa reaktorowego oraz przerób paliwa wypalonego, eksploatacja reaktorów energetycznych i badawczych oraz likwidacja reaktorów jądrowych.

W Polsce odpady promieniotwórcze powstają również w wyniku stosowania izotopów w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych oraz podczas ich wytwarzania. Odpady promieniotwórcze są bardzo szkodliwe dla środowiska, dlatego ich utylizacja jest bardzo ważna i musi przebiegać pod ścisłym nadzorem. Nie istnieje natomiast metoda składowania odpadów promieniotwórczych, która byłaby do zaakceptowania z punktu widzenia ochrony środowiska. Zdaniem pana Grzegorza Wrochny, dyrektora Instytutu Problemów Jądrowych takie bezpieczne metody jednak istnieją, natomiast nie zostały jeszcze zastosowane bo... nie było takiej potrzeby.

Substancje promieniotwórcze należy przechowywać w specjalnie zbudowanych naczyniach i pojemnikach, chroniąc otoczenie przed ich działaniem. Składowanie ich np. na hałdach może spowodować ich przenikanie do gruntów, powietrza oraz wód gruntowych co może doprowadzić do zatrucia organizmu człowieka. Za granicą takie odpady przechowuje się w wyeksploatowanych już kopalniach, w Polsce takie składowisko znajduje się w Różanie. Jednak nie każdy obszar nadaje się do ich składowania. Przede wszystkim teren powinien charakteryzować się niską prędkością przesączania wody przez skałę. Oprócz tego, skała ta musi być na tyle twarda, mocna i spójna aby pozwalała na budowę składowiska.

Według prof. dr hab. inż. Zdzisława Kłeczka z Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prognozowane ilości odpadów promieniotwórczych w Polsce do 2050 roku, z przeznaczeniem do ich składowania, wynoszą: niskoaktywne (LLW) - ok. 86.500 m sześciennych, średnio aktywne (ILW) - ok. 11.000 m sześciennych oraz wysokoaktywne (HLW) - 1000 m sześciennych. Czy to jest dużo, czy mało? Porównajmy Polskę z krajem o najbardziej rozwiniętej energetyce jądrowej, jakim są Stany Zjednoczone, gdzie znajduje się blisko sto elektrowni atomowych, głównie skoncentrowanych na Wschodnim Wybrzeżu. W Stanach Zjednoczonych wysokoaktywnych odpadów będzie 360 tys. m sześciennych, zaś średnio aktywnych - 2 mln m sześciennych i nisko aktywnych - 10 mln m sześciennych. Taka jest skala porównawcza. Mimo że u nas w kraju tych odpadów jest stosunkowo mało, to trzeba z nimi coś zrobić, aby chronić ekosystem. (źródło: http://www.giph.com.pl/ )

Obliczany czas nienaruszonego przechowywania odpadów promieniotwórczych w takich składowiskach sięga milionów lat, składowiska takie są bardzo drogie w utrzymaniu. Dlatego zanim odpady radioaktywne trafią na składowisko, zmniejsza się ich objętość poprzez zatężenie cieczy oraz sprasowanie ciał stałych. Jednak jedynym skutecznym rozwiązaniem pozbycia się szkodliwego kłopotu jest zaprzestanie produkcji odpadów. Wiadomo jednak, że jest to nie możliwe do wykonania, ale zawsze można zwiększyć sprawność reaktorów jądrowych, lub zastosować recykling paliwa. Wszystko to jednak wymaga ogromnych nakładów pracy fizycznej, intelektualnej a przede wszystkim potężnych wkładów finansowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 15.01.2009 21:51

Bardzo ważny temat o odpadach promieniotwórczych. To ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.