Facebook Google+ Twitter

Odpowiedź na kryzys: konsolidacja, inwestycje, prywatyzacja?

Globalny kryzys ekonomiczny powoli zaczynać dawać nam się we znaki. Jednak nie wszystkim. Są firmy i grupy społeczne, które nie muszą się go bać, bo w porę się do kryzysu przygotowały.

Część polskich przedsiębiorstw wykorzystała wysokie tempo wzrostu gospodarczego do przeprowadzenia koniecznych zmian. Efektem tego, wraz z przyjściem spowolnienia gospodarczego, nie będą musiały obawiać się o dalsze funkcjonowanie. Przyjęte strategie są naprawdę bardzo różne.

Inwestycje: gaz łupkowy

Gazociąg / Fot. Źródło:Wikipedia.org, autor: btr, liccencja: CC-by-sa/2.5Spadek zapotrzebowania na gaz ze strony przemysłu ciężkiego zagraża stabilności finansowej lidera polskiego rynku - Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu. Jednak tłuste lata, w których sprzedaż gazu rosła, a ceny utrzymywały się na stosunkowo dobrym poziomie, wykorzystano na realizację projektów inwestycyjnych. Ministerstwo Skarbu Państwa przekonało podległą mu spółkę do zwiększenia intensywności w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce. Efektem może być szybsze rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji złóż znajdujących się w naszym kraju. PGNiG zyskało wówczas o wiele lepszą sytuację w negocjacjach z rosyjskimi dostawcami, jak również firmami sprzedającymi skroplony gaz z Kataru, który już niedługo dotrze do Polski za pośrednictwem terminala LNG w Świnoujściu.

Specjaliści PGNiG, zajmujący się gazem łupkowym, oceniają, że jego zasoby na koncesjach spółki wynoszą ok. 900 mld metrów sześciennych. Posiadając takie zabezpieczenie, polski gazowy potentat nie musi bać się kryzysu oraz zmian cen "błękitnego paliwa" na rynkach. Nadzieję budzą również wypowiedzi przedstawicieli zarządu PGNiG, które wskazują, że inwestycje w gaz łupkowy stanowią bardzo istotny element strategii firmy. "Nakłady na poszukiwanie gazu łupkowego w 2012 roku wyniosą "setki" mln zł" - powiedział niedawno wiceprezes PGNiG Mirosław Korubała (cyt. wnp.pl 07.12.2011 15:23). Co więcej, nawet ewentualny konflikt na Bliskim Wschodzie może okazać się stosunkowo mało groźny dla polskiego gazownictwa. O ile oczywiście wcześniej PGNiG uruchomi komercyjne wydobycie gazu łupkowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.