Facebook Google+ Twitter

Odpowiedzą przed sądem za śmierć pracownika

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-06-28 07:32

Tragiczny wypadek w łódzkiej fabryce lodówek Indesit, w którym zginął 21-letni pracownik, będzie miał finał w sądzie. Prokuratura postawiła zarzuty dwóm dyrektorom zakładu, Włochowi i Polakowi, oraz trzem kierownikom.

Włoski dyrektor musiał zapłacić 15 tys. zł poręczenia majątkowego.

Do wypadku doszło we wrześniu ubiegłego roku. Wyłączone wcześniej urządzenie do wytłaczania blachy niespodziewanie uruchomiło się i zmiażdżyło głowę Tomaszowi J., który usuwał z niego ścinki metalu. Mężczyzna zginął na miejscu.

Prokuratura postawiła podejrzanym zarzuty niedopełnienia obowiązków bhp. Zdaniem śledczych, stanowisko pracy, na którym doszło do tragedii, nie spełniało norm bezpieczeństwa, a kierownictwo firmy nie egzekwowało przestrzegania przepisów i zasad bhp. Kierownicy niedostatecznie przeszkolili 20 osób, pracujących na tym stanowisku, przez co - według prokuratury - narazili ich na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Według ekspertyzy, wykonanej przez ekspertów z Politechniki Łódzkiej, przy obsłudze prasy mechanicznej doszło do zaniedbań, nie przestrzegano procedur związanych z czyszczeniem prasy. Samo urządzenie było jednak sprawne.

- Dyrektorom i dwóm kierownikom grożą kary do pięciu lat pozbawienia wolności, a trzeciemu kierownikowi do trzech lat - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Kierownictwo Indesitu wstrzymuje się z komentarzem do zakończenia śledztwa. W oficjalnym stanowisku zarządu firmy czytamy m.in.: "Przyjmujemy do wiadomości informacje napływające z prokuratury. Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem nie możemy mówić o czyjejś winie przed zapadnięciem prawomocnego wyroku sądu. Równocześnie pragniemy z całą mocą podkreślić, że chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości co do winy oraz okoliczności tego tragicznego wypadku".

Żona zmarłego pracownika mówi krótko: - Mam nadzieję, że winni poniosą odpowiedzialność za śmierć męża.

Jego ojciec zapowiada, że nie dopuści do umorzenia sprawy. - Ludzie muszą czuć się bezpiecznie w zakładzie.

Po wypadku pracownicy zaczęli demonstracyjnie krytykować warunki pracy w fabryce. Przed bramą odbyły się pikiety, w mieście pojawiły się ulotki. Kierownikowi jednej z linii montażowych kilku napastników pocięło twarz ostrym narzędziem. Po tym napadzie jeden z dyrektorów i kilku kierowników zawiadomili prokuraturę o telefonicznych i internetowych groźbach pobicia i śmierci. Sprawa została umorzona, bo nie ustalono sprawców.

Wypadek w Indesicie odbił się szerokim echem w całym kraju. Na motywach tej tragedii w gdańskim Teatrze Wybrzeże powstało przedstawienie "Kiedy przyjdą podpalić dom, to się nie zdziw". - Spektakl, grany od 11 czerwca, dotyczy łamania praw pracowniczych. Na każdym zasiada komplet widzów - mówi Paulina Murawska z teatru.

Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*Wypadek w Indesicie odbił się szerokim echem w całym kraju. Na motywach tej tragedii w gdańskim Teatrze Wybrzeże powstało przedstawienie "Kiedy przyjdą podpalić dom, to się nie zdziw". - Spektakl, grany od 11 czerwca,* -

ale *Do wypadku doszło we wrześniu ubiegłego roku.*
zatem - jak mógł być grany od czerwca na motywach tragedii z września?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.