Facebook Google+ Twitter

Odpowiedzialna i świadoma turystyka. Można ją uprawiać w Polsce?

Jednym z aspektów tzw. odpowiedzialnej turystyki, jest nacisk na przyczynienie się do ekonomicznego rozwoju odwiedzanych miejsc. Co to może oznaczać?

Ośrodków wczasowych, hoteli czy pensjonatów, w których można spędzić urlop lub udać się na "weekendowy wypad", jest w Polsce wiele. Odwiedzając inne rejony kraju, przyczyniamy się do ich ekonomicznego rozwoju. Wiele polskich gmin żyje niemal wyłącznie z turystyki. Można jednak, dzięki turystyce, wspomóc grupy społeczne, szczególnie potrzebujące wsparcia: niepełnosprawnych.

Zakładów Aktywności Zawodowej, zatrudniających niemal wyłącznie osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, jest w Polsce ponad 50. To bardzo mało, w porównaniu z innymi krajami UE. Kilka z nich zajmuje się działalnością hotelarską. Dla osób tam zatrudnionych, praca w tego typu zakładzie jest w większości jedyną szansą na "wyrwanie" się z domu, kontakt z innymi ludźmi oraz możliwość zarobku.

W Lalikach koło Zwardonia działa Ośrodek Rehabilitacyjno - Szkoleniowo - Wypoczynkowy "Laliki". Wchodząc, widzimy recepcjonistę na wózku. Podobnie, większość zatrudnionych stanowią niepełnosprawni - niedowidzący, ze schorzeniami ruchowymi, neurologicznymi i innymi, którzy są dowożeni do pracy przez specjalny samochód. Po prostu inaczej nie daliby rady. W oczy rzuca się wysoki standard obsługi - wszyscy pracownicy są skorzy do pomocy, profesjonaliści w każdym calu. Im po prostu bardzo zależy na sukcesie ośrodka, z którym są bardzo związani. Atmosfera jest bardzo swojska, pokoje dobrze i ergonomicznie wyposażone. Ośrodek dysponuje przy tym bogatym zapleczem rehabilitacyjnym, konferencyjnym, bilardem, sauną, salą gimnastyczną i zróżnicowaną, smaczną kuchnią. Wszystko to za przystępną cenę. Oczywiście cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Sebastianie! Za Pana namową wybieramy sie do Lalikow. Zobaczymy tez to gigantyczne przejscie granicze w Czadczy (bodaJ) wybudowane tuz przez zniesieniem granic. Moze sie przyda , gdy Unia sie rozpadnie. Pyrsk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za "uświadomienie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy jestem świadomą turystką:))
Artykuł jest ciekawy. Nie miałam pojęcia o istnieniu ZAZ. Takie informacje mogę się przydać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.