Facebook Google+ Twitter

Odpust Emaus i orszak Siudej Baby. Atrakcje wielkanocnego poniedziałku

Drugiego dnia świąt Wielkiej Nocy, zgodnie z tradycją, ludzie włączają się do zabawy, m.in. biorąc udział w śmigusie-dyngusie, odpuście Emaus w Krakowie i harcach Siudej Baby w Wieliczce.

 / Fot. RaNo, GNU1.2Święta Wielkanocne, zwłaszcza ich drugi dzień, znany u nas ze śmigusa-dyngusa, wiążą się z różnymi ludowymi zwyczajami i tradycyjnymi obrzędami. Najbardziej popularne jest polewanie wodą i śmiganie, czyli lekkie chłostanie witkami wierzbowymi - dziewcząt przez chłopaków. W Krakowie obchodzi się tego dnia tradycyjny odpust Emaus. Jak nakazuje stary zwyczaj, Emaus odbywa się poza dawnym centrum miasta, na krakowskim Salwatorze, przy klasztorze sióstr norbertanek i kościele pw. Najświętszego Salwatora. Obchodom towarzyszą harce Siudej Baby w Wieliczce i Lednicy Górnej. Te barwne i wesołe zwyczaje kultywowane są od dawna w poniedziałek wielkanocny w Małopolsce.

W Krakowie w wielkanocny poniedziałek turyści i mieszkańcy mogą odwiedzić nie tylko współczesny Emaus, ale również zobaczyć jak wyglądał ten odpust przed laty. W Domu Zwierzynieckim, będącym oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbędzie się ciekawa impreza "Wielkanoc w Muzeum. Przystanek Emaus 2012" – informuje wp.pl. Zainteresowani, którzy przyjdą do muzeum leżącego w pobliżu kościoła św. Salwatora, będą mieli możliwość zobaczyć specjalną wystawę i obejrzeć filmy o odpuście Emaus. Dla najmłodszych przewidziano specjalne warsztaty.

Odpust Emaus, obchodzony tradycyjnie przy kościele św. Salwatora, wziął swoją nazwę od miasta Emaus, do którego udał się Chrystus po zmartwychwstaniu. Według słów Ewangelii św. Łukasza, po drodze Chrystus spotkał swoich uczniów. Opuściwszy Jerozolimę po śmierci Jezusa, szli do Emaus, przytłoczeni ciężarem bolesnych wspomnień sprzed dwóch dni: smutkiem Wielkiego Piątku, w którym rozegrał się dramat sądu i okrutnej śmierci Jezusa oraz pustką Wielkiej Soboty, będącej dniem żałoby i powolnego godzenia się z tym, że Jezusa już nie ma z nimi.

Na krakowskich straganach w dniu Emaus sprzedawcy wykładają plastikowe zabawki, tombakową biżuterię i kolorowe cukierki. Coraz rzadziej można jednak spotkać na straganach pamiątki tradycyjne, które były charakterystyczne dla tego odpustu - kiwające się na sprężynach figurki Żydów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.