Facebook Google+ Twitter

"Odrodzenie Ziemi" opowieścią o powrocie za wszelką cenę

Ziemia została zdewastowana przez człowieka. Nie mogąc na niej mieszkać, ludzie opuścili planetę, by ta zregenerowała się. Miliony lat później rusza ekspedycja, mająca nadzieję na ponowne zasiedlenie Ziemi. Czy to może się jeszcze udać?

 / Fot. Materiały prasoweZ planety Harmonia wyruszyć ma pierwsza ekspedycja, dzięki której rodzima planeta człowieka zostanie na nowo skolonizowana i powróci do dawnej świetności. Kto jednak ma choć cień złudzenia, że podobne zadanie jest wyzwaniem głównie technicznym, myli się. Mówi się, że słonie umierają w miejscu swoich narodzin. W człowieku, bez względu na ilość minionych pokoleń, pozostał pierwiastek, nakazujący powrót do miejsca, w którym wszystko się zaczęło.
I tak swoją sagę rozpoczyna Orson Scott Card. Znany z płynnej narracji, autor przedstawia nam grupę wybrańców - naznaczonych nowych przywódców rodu ludzkiego, których najważniejszym zadaniem kierowanym przez Nadduszę, jest powrót na macierzystą planetę.

Przedsięwzięcie ma się wkrótce rozpocząć. Stuletnia hibernacja w czasie podróży staje się jednak niebezpieczną furtką do przedsięwzięć, które mogą pod znakiem zapytania postawić późniejsze losy ludzi. Dorośli wyruszający w podróż na Ziemię nie stanowią jednorodnej grupy.

Przewodniczka duchowa Hushidh prowadzi nas przez przygotowania do odlotu, jednocześnie ukazując rodzący się konflikt. Ludzie nie są długowieczni - ich małe jeszcze dzieci w przyszłości mogą stać się przywódcami dowodzącymi na Ziemi. Panujące prawo silniejszego, powoduje, że sprawa przyszłego przywództwa jest otwarta. Stuletni lot staje się więc szansą dla tych, którzy postanowią nieco wcześniej wybudzić swych potomków i poświęcić choćby dekadę na to, by dzieci dojrzały i odebrały odpowiednie przeszkolenie predestynujące ich do objęcia przyszłej władzy.
Problem pojawia się jednak wtedy, gdy podobna idea zostaje zaszczepiona w więcej niż jednym umyśle, a ścisłe więzi rodzinne zaczynają stawać się pewnym balastem.

Druga część książki to przebogaty i wciągający popis pisarza prezentujący w dalszym ciągu losy głównych bohaterów i ich (licznych!) potomków, którzy muszą odnaleźć swe miejsce na Ziemi. Ewolucja, która się na niej dokonała zaskakuje przybyłych i staje się dla pisarza okazją do rozwinięcia skrzydeł swej erudycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.