Facebook Google+ Twitter

"Odrzucenie Traktatu nie przekreśla planów rozszerzenia UE"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-23 19:08

Odrzucenie Traktatu Lizbońskiego nie przekreśla planów rozszerzenia Unii - tak Komisja Europejska skomentowała wypowiedzi kilku przywódców państw członkowskich. O groźbie wstrzymania procesu rozszerzania mówili na ubiegłotygodniowym szczycie francuski prezydent i niemiecka kanclerz. To presja wywierana na Irlandię, która odrzuciła Traktat, by znalazła sposób na przeforsowanie dokumentu.

Komisja podkreśliła, że niezależnie od losów Traktatu Lizbońskiego, kontynuuje negocjacje z krajami kandydującymi - Chorwacją, która liczy na wejście do Unii w 2010 roku i Turcją - w tym przypadku perspektywa członkostwa jest jeszcze odległa. Pozostałe kraje Bałkanów dopiero starają się o rozpoczęcie negocjacji.
Jeśli Traktat Lizboński nie wejdzie w życie, wtedy Unia będzie działać w oparciu o dokument z Nicei, co nie przeszkadza w rozszerzeniu - uważa rzecznik Komisji Johannes Laitenberger. „Nie znalazłem w Traktacie z Nicei zapisu o zakazie rozszerzania. Wszystko zależy od woli politycznej i decyzji państw członkowskich" - dodał rzecznik.

Jeśli chodzi o Traktat Lizboński, to Komisja Europejska przyznaje, że choć został on przyjęty przez parlamenty narodowe w 19 krajach, to proces ratyfikacji zakończyło tylko 8. Te państwa przesłały dokumenty rządowi włoskiemu, depozytariuszowi Traktów Rzymskich, popisanych 51 lat temu, które zapoczątkowały europejską integrację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.