Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie pomnika Matki i Syna w Okrzei

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Pamiątka poświęcenia Sienkiewiczowskiego Pomnika Matki i Syna w Okrzei 5 września 2012 r.
Pamiątka poświęcenia Sienkiewiczowskiego Pomnika Matki i Syna w Okrzei 5 września 2012 r. Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza
Nad 139-letnią mogiłą matki Henryka Sienkiewicza, Stefanii zabiło dziś wiele serc uczestników niecodziennej ceremonii. Dzień 5 września 2012 roku stał się historyczną datą w kalendarium Podlasia, rodzinnych stron pisarza.

Niezwykła ogólnopolska uroczystość wieńcząca czteroletnie przedsięwzięcie wzniesienia Pomnika Matki Henryka Sienkiewicza, Stefanii z domu Cieciszowskiej rozpoczęła się o godzinie 11. mszą świętą w kościele parafialnym św. Piotra i Pawła w Okrzei. Nabożeństwo celebrował arcybiskup senior Archidiecezji Warszawskiej kardynał Józef Glemp, a homilię wygłosił ordynariusz Diecezji Siedleckiej ksiądz biskup Zbigniew Kiernikowski. W kościele ufundowanym przez ród Cieciszowskich wśród pamiątek rodziny Sienkiewiczów (między innymi chrzcielnicy, w której sakrament uzyskał przyszły autor Quo vadis?) licznie zgromadzili się goście oraz mieszkańcy „kraju lat dziecinnych” Henryka Sienkiewicza.

Po mszy świętej odświętny orszak uczestników ceremonii udał się na pobliski cmentarz, gdzie przy mogile matki Henryka Sienkiewicza stanął pomnik dłuta Witolda Marcewicza z Bełżyc. W procesyjnym przemarszu korowodu w asyście Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji, orkiestry wojskowej Szkoły Orląt z Dęblina oraz chóru Wojska Polskiego wzięły udział liczne delegacje szkół i innych instytucji z pocztami sztandarowymi. Wśród nich pojawił się sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej z Okrzei, który w okresie międzywojennym brał udział w uroczystym otwarciu kopca Henryka Sienkiewicza.

Na cmentarzu został odegrany hymn państwowy, po czym nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego, poświęcenie i odsłonięcie pomnika. Jest on dziełem wzniesionym z datków indywidualnych i zbiorowych Polaków, którzy w ten sposób wyrazili swój szacunek do tradycji i ziemi ojczystej. Po złożeniu kwiatów na odrestaurowanej płycie nagrobnej oraz przy pomniku uczestnicy spotkania udali się do „Dworu Sienkiewicz” na koncert religijnych i patriotycznych pieśni w wykonaniu Chóru Wojska Polskiego oraz spotkanie z twórcami pomnika.

W uroczystości wzięli udział potomkowie pisarza: wnuk Juliusz Sienkiewicz, prawnuczka Anna Dziewanowska. Honory organizacyjne pełnili pomysłodawcy projektu – główny inicjator projektu pomnika - prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, prof. Lech Ludorowski oraz Przewodnicząca Ogólnopolskiego Komitetu Ratowania Grobu Matki Henryka Sienkiewicza Barbara Wachowicz. Specjalnie na uroczystość przyjechała miedzy innymi młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie pod opieką Zbigniewa Miszczaka, członka Zarządu Głównego Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza.

W ceremoniach uczestniczyli także m.in. ks. prałat Piotr Sawczuk wikariusz generalny, ks. prałat Wiesław Niewęgłowski, ks. prałat Stefan Wysocki, ks. prałat Bogusław Kiszko, ks. prałat Stanisław Zajko, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych na czele ze Sławomirem Sosnowskim – wicemarszałkiem województwa lubelskiego, Dariuszem Szustkiem – burmistrzem Łukowa i Jerzym Kędra – wójtem gminy Krzywda oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza.

Organizatorami uroczystości byli: Zarząd Główny Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza, Zespół Szkół
im. Henryka Sienkiewicza w Okrzei, Zespół Szkół im. Gen. F. Kamińskiego w Adamowie, Wójt Gminy Krzywda, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Szlak Sienkiewiczowski na Podlasiu zyskał nowy znak pamięci i czci – Pomnik Matki i Syna, wzniesiony „Bogu i Ojczyźnie”. Ma wymiar uniwersalny, podkreśla rolę rodziny w kształtowaniu młodego pokolenia. Znalazł się on przy matczynej mogile,
o której zachowanie troszczył się przed ponad wiekiem jej syn Henryk. Odnowienie kamiennej płyty nagrobnej, jaką położono w 1901 roku na jego prośbę, jest w przekonaniu twórców inicjatywy pomnikowej spełnieniem „testamentu wielkiego Syna Polski”.

Galeria zdjęć z uroczystości oraz pliki dźwiękowe: podlasie24.pl

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto