Facebook Google+ Twitter

Odsłonięcie pomnika planetoidy "12999 Toruń" już w lutym

Rzeźba planetoidy "12999 Toruń" czeka na swoje pięć minut w toruńskim Dworze Artusa. Już w lutym zostanie odsłonięta jako, prawdopodobnie, pierwszy na świecie pomnik ciała niebieskiego.

Dyrektor Dworu Artusa Marek Pijanowski obok rzeźby planetoidy "12999 Toruń" / Fot. Łukasz KołtackiAutorką tej plastycznej instalacji jest doktorantka na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Paulina Kaczor-Paczkowska. Rzeźba z platynowanego aluminium, która w tej chwili wystawiona jest na pierwszym piętrze Dworu Artusa, pojawi się 19 lutego tuż obok fontanny Cosmopolis. Zostanie osadzona na wysokości pięciu metrów nad ziemią, na samym szczycie przygotowanej wcześniej stalowej orbity. Uroczystości towarzyszyć mają sztuczne ognie, plenerowy koncert, pokazy multimedialne i wystawa fotogramów ciał niebieskich.

Obiekt 12999 krąży między Jowiszem a Marsem, jego rozmiar to kilkadziesiąt kilometrów. Został odkryty 30 sierpnia 1981 roku przez astronoma amerykańskiego Edwarda Bowella, który dostrzegł już prawie 600 innych obiektów. Na jego wniosek - jako odkrywcy - obiekt otrzymał w pierwszy dzień wiosny ubiegłego roku nazwę "Toruń" dzięki decyzji Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Bowell prawdopodobnie odwiedzi miasto podczas zbliżającego się Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

12999 nie jest pierwszym obiektem w kosmosie związany nazwą z Toruniem. Planetoida 1322 nosi imię najsławniejszego astronoma w dziejach - Mikołaja Kopernika, natomiast obiektowi o symbolu 14382 w lutym 2005 roku nadano imię prof. Andrzeja Woszczyka - nestora polskich astronomów związanego z UMK. Odsłonięcie pomnika zapoczątkuje krajowe jak i toruńskie obchody ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych jak i UNESCO Międzynarodowego Roku Astronomii.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.