Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16391 miejsce

Odsłonięcie pomnika świętej Jadwigi w Radomsku

W tym roku władze Radomska postanowiły uczcić rocznicę przyjazdu patronki miasta do Polski, w sposób szczególny. Jaki? Wybudowały jej pomnik.

Nowoodsłonięty pomnik / Fot. Klaudia Sowiak16 października, o godzinie 12.30, na Placu Trzeciego Maja odbyło się uroczyste odsłonięcie oraz poświęcenie pomnika patronki Radomska - świętej Jadwigi Andegaweńskiej, króla Polski. Na uroczystości pojawiły się przedstawiciele władz miasta oraz ksiądz arcybiskup Stanisław Nowak. Przybyli również reprezentanci szkół, a także wielu mieszkańców. Do godziny 13.30 został wstrzymany ruch na ulicach otaczających Plac.

Jak co roku rocznica przyjazdu Królowej Jadwigi (do Krakowa) została uczczona różnymi wydarzeniami kulturalnymi. Już o godzinie 10.00 odbył się specjalny spektakl historyczny teatru "Źródło", działającego przy Gimnazjum nr 1 w Radomsku oraz uroczysta sesja rady miejskiej. O godzinie 18.00 odbyła sie dziękczynna msza święta w intencji darczyńców pomnika patronki miasta oraz rychłej beatyfikacji papieża Jana Pawła II.

Na uroczystości pojawiły się poczty sztandarowe radomszczańskich szkół. / Fot. Klaudia SowiakJadwiga jest wyjątkową postacią dla mieszkańców miasta. W zakonie ojców franciszkanów w Radomsku, w 1382 oraz 1384 roku odbyły się narady szlachty, których skutkiem był wybór młodszej córki Ludwika Węgierskiego, na króla Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) świętą już za życia była
tekst krótki, przejrzysty i na temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.