Facebook Google+ Twitter

Odsłonięto pomnik wspólnej, polsko-niemieckiej historii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-12 19:06

W miasteczku Pasewalk na północnym wschodzie Niemiec odsłonięto pomnik, który ma przypominać o trudnej polsko-niemieckiej historii i symbolizować obecne relacje między obu państwami. Monument ma formę kuli wykonanej z gruzów zniszczonych w czasie wojny w Pasewalku i położonych po polskiej stronie granicy Polic.

Do kuli o średnicy pięciu i pół metra można wejść. Jak mówi autor instalacji Ernest Daetwyler, ma ona stanowić symbol nowego początku w stosunkach polsko-niemieckich, a także być artystycznym wyrazem sprzeciwu wobec przemocy.

Daetwyler - szwajcarski artysta mieszkający na stałe w Kanadzie - wpadł na pomysł oryginalnego pomnika dwa lata temu. Kiedy odwiedził niemieckie Pomorze zainteresował się polsko-niemiecką historią. Przy okazji odkrył, że na składowiskach w Pasewalku i odległych o 50 kilometrów Policach nadal zalegają tony gruzów z okresu odbudowy obu miast po drugiej wojnie światowej. Artysta wykorzystał je do swojego projektu.

"Feniks Pasewalk - Police", bo taką nazwę nosi pomnik, jeszcze zanim powstał, otrzymał nagrody artystyczne w Kanadzie i Szwajcarii. Związane z nimi dotacje zapewniły sfinansowanie przedsięwzięcia. Przez siedem miesięcy Daetwyler budował monument, który dziś został odsłonięty w obecności 150 gości z Polski i Niemiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.