Facebook Google+ Twitter

Odsłonięto portret generała Fieldorfa "Nila"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-17 15:55

Portret zawisł na murze aresztu śledczego na warszawskim Mokotowie. Pomysłodawcą było Narodowe Centrum Kultury, natomiast wykonania plakatu podjął się muralista Rafał Roskowiński. Tworząc go artysta wzorował się na zdjęciu wykonanym w czasie drugiej wojny światowej.

W uroczystym odsłonięciu portretu wziął udział Olgierd Łukaszewicz - odtwórca tytułowej roli w filmie Ryszarda Bugajskiego "Generał Nil". Film wszedł dzisiaj na ekrany kin.

Aktor przyznał, że wcześniej niewiele wiedział o postaci generała Fieldorfa. Teraz chce pomóc w odbudowaniu pamięci o zapomnianym w czasach PRL-u bohaterze.

Po odsłonięciu portretu odbył się rajd motocyklowy. Uczestnicy odwiedzili najważniejsze miejsca związane z życiem wosjkowego. Rajd zakończył się na Powązkach, gdzie złożono kwiaty na symbolicznym grobie generała.

August Emil Fieldorf był zastępcą Leopolda Okulickiego, ostatniego dowódcy Armii Krajowej. Był Komendantem Kedywu oraz organizacji "NIE". Po wojnie został skazany na karę śmierci za wydawanie rozkazów likwidowania przez AK radzieckich partyzantów. 18 lutego 1953 roku wyrok został wykonany przez powieszenie w warszawskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej. W 1989 roku generał Nil został rehabilitowany. Dwa lata temu prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.