Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14812 miejsce

Odsłonięto tablicę pamięci w Czołowie gmina Radziejów

1 września przypada 75 rocznica wybuchu II wojny światowej, która pochłonęła 6 mln obywateli Polski i wiele milionów istnień ludzkich na całym świecie.Władze gminy Radziejów przygotowały uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Na uroczystość w której przewidziano: Tablice pamiątkowe / Fot. Karol SzmagalskiTo krwawe wydarzenie zmieniło na zawsze oblicze świata, uświadamiając także ludziom, jak cenny jest pokój.
W dniu 31 sierpnia 2014 roku w Czołowie, gmina Radziejów spotkali się Mieszkańcy Czołowa i nie tylko przy tablicy upamiętniającej poległych mieszkańców gminy Radziejów za wolność i ojczyznę w latach 1939-1945, która została odsłonięta i poświęcona.

W Czołowie gmina Radziejów / Fot. Karol SzmagalskiJest ona dowodem pamięci, hołdu i czci jaką oddają żywi poległym. Byliśmy tu po to, by uczcić poprzez ustanowienie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej pamięć poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców gminy Radziejów i ocalić od zapomnienia ich męczeńską śmierć. Było to możliwe dzięki inicjatywie Pana Kazimierza Skupniewicza i jej aprobacie przez władze gminne.W Czołowie / Fot. Karol Szmagalski

O tablicy
Album fotek z prac przy tablicy
Pokaz slajdów

Kazimierz Skupniewicz drugi z lewej / Fot. Karol SzmagalskiA tak mówi o niej Pan Kazimierz Skupniewicz - „W mojej ocenie jak i zdecydowanej większości Polaków II wojna światowa jest nadal żywą częścią historii Polski, o której trzeba stale przypominać, bo postawa Polaków podczas wojny jest źródłem narodowej dumy. Dziś, po 75 latach od wybuchu wojny, jesteśmy dumni przede wszystkim z Polskiego Państwa Podziemnego i działalności Armii Krajowej, powstania warszawskiego oraz wojny obronnej 1939 roku. Jesteśmy dumni z tego, że Polacy ratowali Żydów podczas wojny. Jesteśmy dumni z poległych mieszkańców naszej gminy,którym dziś oddajemy hołd. Cześć ich pamięci.”

Na uroczystość w której przewidziano: Przemawia Marek Szuszman wójt gminy Radziejów / Fot. Karol SzmagalskiKs. Stanisław Łosiakowski / Fot. Karol SzmagalskiPowitanie zebranych gości, Poświęcenie tablicy poległych mieszkańców Gminy Radziejów, Poczęstunek w świetlicy w Czołowie przybyło wielu gości. Wśród nich mieszkańcy Czołowa, gminy Radziejów a także krewni poległych w czasie II Wojny Światowej.

A oto reportaż z tej uroczystości.
Album fotek z uroczystości

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.