Facebook Google+ Twitter

Odsłonięto tablice upamiętniające Getto Warszawskie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-19 19:27

Z inicjatywy stołecznego ratusza 21 płyt z brązu znajduje się w miejscach historycznego przebiegu granic getta.

Pomysł na wmontowanie tablic z napisem "Mur getta" narodził się w czerwcu 2007 roku, z inspiracji posła Platformy Obywatelskiej Pawła Śpiewaka. Polityk zwrócił się z taką propozycją do Stołecznego Konserwatora Zabytków. Paweł Śpiewak powiedział IAR, że miasta nieistniejące należy zachować w naszej świadomości, a na pomysł oznakowania granic Getta Warszawskiego wpadł podczas wyjazdu do Berlina. Śpiewak zwrócił wtedy uwagę na miejsca upamiętniające zagładę Żydów i stwierdził, że należy ten pomysł przenieść na warszawski grunt.

Trudnością w montażu płyt był brak obiektów związanych z gettem. Większość z nich została zrównana z ziemią przez hitlerowskie siły okupacyjne. Jak mówi współautor przedsięwzięcia Tomasz Lec, do umocowania tablic wykorzystano elementy kanalizacyjne, żeliwne i betonowe.

W uroczystości symbolicznego odsłonięcia tablic wzięła udział Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy powiedziała, że stolica kraju już nigdy nie będzie tak wielokulturowa jak przed II wojną światową. Jej zdaniem, należy jednak pamięć o historii miasta kultywować i kształtować postawy tolerancji.

Koszt oznakowania historycznego przebiegu granic getta wyniósł ponad milion trzysta tysięcy złotych. Oprócz Stołecznego Konserwatora Zabytków, projekt finansował Zarząd Mienia Warszawy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warszawskie Getto zostało zlikwidowane przez nazistów w czerwcu 1943 roku. 15 listopada obchodzono 68. rocznicę założenia żydowskiego dystryktu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.