Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8838 miejsce

Odświeżacze powietrza szkodzą płucom

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-08 21:11

Stosowane przez dłuższy czas odświeżacze powietrza mogą powodować problemy z płucami. Potwierdził to właśnie amerykański instytut zdrowia.

Na bezkrytyczne korzystanie z odświeżaczy i modę na stosowanie w naszych domach coraz większej liczby środków chemicznych narzekają także polscy lekarze.

Produkty zmieniające zapach powietrza towarzyszą milionom Polaków w samochodach, toaletach, a nawet w sypialniach. W supermarketach półki uginają się pod kilkudziesięcioma rodzajami tych produktów. Niestety nie są to naturalne olejki eteryczne, a ładny łapach - kwiatowy, morski, czy owocowy - pochodzi z mieszaniny produktów chemicznych. - Odświeżacz nie spowoduje, że samochód czy mieszkanie będą czystsze. Zwiększy komfort, ale przypłacimy to zdrowiem, bo chemia dostanie się do wrażliwego narządu, jakim są płuca – mówi dr Robert Sapa, lekarz rodzinny.

U części losowo przebadanych w USA osób stwierdzono dość wysoki poziom we krwi 1,4-dichlorobenzenu odpowiedzialnego za pogarszanie się stanu płuc. Substancja ta występuje w kulkach na mole, dymie tytoniowym oraz odświeżaczach do toalet. Po wykluczeniu wpływu tytoniu okazało się, osoby z wysokim poziomem 1,4-dichlorobenzenu osiągają o 4 proc. gorsze wyniki w testach działania płuc. Lekarze podkreślają, że taki ubytek, na pozór wydający się małym, może powodować dalszy spadek wydajności płuc oraz uszkodzenia tego organu.

Z wcześniejszych badań wynika, że u dzieci, które narażone są na kontakt z substancją występującą w odświeżaczach i tytoniowym dymie, wzrasta ryzyko astmy.

- Zwykle zapominamy, że każda substancja chemiczna może powodować alergie, przedostawać się do płuc i systemu krwionośnego. Kuszeni reklamami z roku na rok kupujemy więcej środków chemicznych nie myśląc o tym, jaki mają wpływ na nasze zdrowie – twierdzi dr Sapa.


OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.