Facebook Google+ Twitter

Odświeżamy nasze miasta: Zamość chce być wolny od dymu tytoniowego

Zamość przystąpił do akcji "Odświeżamy nasze miasta", której celem jest poprawa realizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W ramach tego projektu odbędą się szkolenia policjantów i strażników miejskich oraz kampania społeczna o szkodliwym wpływie palenia na zdrowie ludzkie. Realizacja kampanii potrwa do 2013 r.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. CELALTEBER/www.sxc.hu/photo/622862Projekt "Odświeżamy nasze miasta.TOB3CIT (Tobacco Free Cities)" został przygotowany i wdrożony przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Udało się pozyskać na tą akcję środki finansowe ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Fundacji Bloomberga (Bloomberg Philanthropies).

W pierwszej edycji, realizowanej w latach 2009 - 2011 wzięły udział trzy miasta: Szczecin, Łódź i Rzeszów. Jej celem było stworzenie w miejscach publicznych, stref wolnych od dymu tytoniowego poprzez prowadzenie kampanii społecznej, wspierającej działania związane z tworzeniem przepisów prawnych. Obecna edycja będzie realizowana do 2013 r. i skupi się na zwiększaniu społecznej wiedzy o obowiązującym prawie i wzmocnieniu jego egzekwowania. W ramach projektu będą prowadzone szkolenia dla policjantów, strażników miejskich i pracowników Sanepidu. Będzie również realizowana dystrybucja materiałów edukacyjnych, znaków zakazu palenia oraz monitoring stref bezdymnych.

Kampania ujrzy też światło dzienne w mediach ogólnopolskich i lokalnych.
Z badań Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że po roku od znowelizowania ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu, znacznie zmniejszyło się ryzyko narażenia na dym tytoniowy m.in. w obiektach sportowych (spadek o 72 proc.), restauracjach (o 68 proc.), barach i pubach (o 49 proc.), zakładach pracy (o 37 proc.) oraz na przystankach i w obiektach komunikacji miejskiej (o 33 proc.).

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.