Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6390 miejsce

Odszedł "BOBO" od "Jędrusiów"

4 lipca 2014 r. (w piątek) w Nanaimo (Kanada) odszedł na Wieczną Wartę profesor ppłk ZBIGNIEW KABATA ps. „Bobo”, uczony, badacz, parazytolog, żołnierz oddziału partyzanckiego „Jędrusie”.

Zbigniew Kabata (1924-2014) / Fot. Reprod.J.Komarewicz / Fot. J.KomarewiczZbigniew Kabata, ps. 4 lipca 2014 r. (w piątek) w Nanaimo (Kanada) odszedł na Wieczną Wartę profesor ppłk ZBIGNIEW KABATA ps. „Bobo”, uczony, badacz, parazytolog, żołnierz oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Zbigniew Kabata urodził się w rodzinie patriotycznej, 17 marca 1924 r. w Jeremiczach, w powiecie kobryńskim, na Polesiu. Był synem kapitana Piotra Kabaty, legionisty, zawodowego oficera Wojska Polskiego, podczas II wojny światowej konspiratora Armii Krajowej. W okresie międzywojennym Zbigniew Kabata jako harcerz pływał pod rozkazami gen. Mariusza Zaruskiego na jachcie „Zawisza Czarny”. Był również wychowankiem Pierwszego Korpusu Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie, w jakim znalazł się w 1936 r. Podczas okupacji był żołnierzem oddziału partyzanckiego „Jędrusie”, redaktorem, drukarzem i kolporterem „Odwetu”, uczestniczył w wielu akcjach, potyczkach i walkach „Jędrusiów”. Brał udział m.in. w uwolnieniu 55 więźniów z więzienia w Opatowie (12 marca 1943 r.) oraz 136 więźniów w Mielcu (29 marca 1943 r.) a także w jednej z najbardziej brawurowych akcji – wykonania wyroku śmierci (wydanego przez sąd Polski Podziemnej) na agencie gestapo Gaszyńskim w Sandomierzu na stadionie pełnym Niemców podczas przerwy w meczu piłkarskim. Akcja ta miała miejsce 24 października 1943 r. Natomiast w Operacji „Burza” był dowódcą plutonu w randze porucznika w 2 Pułku Piechoty Legionów AK. W „Jędrusiach” Zbigniew Kabata nazywany był „oddziałowym poetą”, to spod jego pióra wyszło wiele pieśni i wierszy partyzanckich, po wielu, wielu latach przypominanych przez najmłodsze pokolenia, jak na przykład przez uczniów szkoły w Koprzywnicy w której od wielu lat organizowany jest wśród dzieci i młodzieży konkurs recytatorski wierszy Zbigniewa Kabaty. W 1945 r. poszukiwany przez NKWD i UB umknął prześladowcom i znalazł się w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech, następnie dotarł do Anglii.
W 1964 r. napisał w Szkocji, w Aberdeen wiersz „Armia Krajowa”, który później stał się nieoficjalnym hymnem środowisk kombatanckich AK, a poszczególne strofy tego utworu cytowane były na licznych pomnikach w Polsce upamiętniających Armię Krajową i jej żołnierzy.
W Szkocji „Bobo” był rybakiem dalekomorskim, w latach pięćdziesiątych minionego stulecia studiował biologię na Wydziale Zoologii w Uniwersytecie w Aberdeen. W 1959 r. uzyskał stopień naukowy doktora filozofii, a w 1966 r. – doktora nauk przyrodniczych. Po studiach podjął pracę w Marine Laboratory (Scotish Departament of Agriculture and Fishieres). Natomiast w 1967 r. został kierownikiem Laboratorium Parazytologii w Pacific Biological Station w Nanaimo w Kanadzie, gdzie pracował aż do emerytury.
Napisał 153 prace naukowe wydane w 15 krajach. Był również autorem książki biograficznej w języku polskim – „Żniwa na głębinie”, pisał też opowiadania w języku angielskim dla radia BBC. W Polsce, w 1993 r. ukazał się zbiór wierszy Zbigniewa Kabaty, później kilkakrotnie wznawiany. Zbigniew Kabata był w Polsce odznaczany m.in. dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski., otrzymał także najwyższe kanadyjskie odznaczenie państwowe – Order of CanadaMemeber (CM). Po 2006 r. utrzymywał kontakty z redagowanym w Tarnowie przez żołnierza Oddziału Partyzanckiego Jędrusie płk Mieczysława Korczaka, (ps.”Dentysta), chirurga stomatologicznego – „Odwetem” – pismem Stowarzyszenia Kombatantów „Jędrusiów” Żołnierzy Armii Krajowej, Ich Rodzin i Sympatyków w Połańcu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.