Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3889 miejsce

Odszedł "Cichy bohater" Ryszard Kossobudzki

Bohater książki "Quiet Hero" Ryszard Kossobudzki, bohater powstania warszawskiego zmarł w wieku 86 lat w Alexandrii w stanie Virginia (Stany Zjednoczone).

Rita Cosby zaproszona do TVN / Fot. Bogdan WęgrzynekPrzebywanie na emigracji, zmiana nazwiska, posługiwanie się językiem angielskim, zagraniczne studia, a przede wszystkim nieprzerwane milczenie ojca, spowodowały, że Rita Cosby wiele lat czekała na moment, kiedy Richard Cosby (Ryszard Kossobudzki) zdecyduje się opowiedzieć jej o swych wojennych losach. Dopiero w 2000 roku wydała książkę, która w Stanach Zjednoczonych stała się bestsellerem. Natomiast sam Ryszard Kossobudzki, za namową córki, po 65 latach życia na obczyźnie po raz pierwszy odwiedził ojczyznę. Rita Cosby i Tomaczek Bednarek odwiedzili szkoły w Nowym Sączu / Fot. Bogdan Węgrzynek

Spektakularne wywiady z Jaserem Arafatem, Arielem Szaronem, Michaelem Jacksonem czy z więźniami Guantanamo, dzięki którym Rita Cosby zyskała największą popularność, w żaden sposób nie dadzą się porównać z jej rozmowami z ojcem. Dziennikarka ponad trzydzieści lat czekała, by poznać długo skrywaną prawdę o żołnierzu Armii Krajowej, powstańcu warszawskim, członku legendarnego batalionu "Gozdawa", który po ucieczce z obozu jenieckiego, wstępując do II korpusu generała Andersa, kontynuował walkę o wolność ojczyzny. Rita po znalezieniu zardzewiałego jenieckiego nieśmiertelnika, zakrwawionej powstańczej opaski i odkryciu blizn na ciele ojca, uświadomiła sobie, kim był on w czasie wojny.

Rita Cosby z Sądeczokami z Nowego Sącza / Fot. Bogdan WęgrzynekPrzeprowadzone z nim rozmowy spisała w książce pod tytułem "Cichy bohater: Tajemnice przeszłości mojego ojca", która przybrała kształt dziennika mówionego, zbliżonego do klasycznego już "Mojego wieku" Aleksandra Wata. Podobnie jak Czesław Miłosz, słuchający opowieści Aleksandra Wata - byłego więźnia sowieckich obozów pracy, stworzył dziennik życia jednego z najbardziej znanych polskich pisarzy i poetów XX wieku, tak Rita Cosby przelała na papier niezwykle osobiste i niejednokrotnie bolesne rozmowy z ojcem. Autorka wspomina, że "poznanie historii powstańczych, bólu i cierpienia ludzi naznaczonych doświadczeniem wojny" było dla niej niczym przebudzenie ze snu nieświadomości o własnych korzeniach.

Rita Cosby w Sejmie RP / Fot. Bogdan WęgrzynekRyszard Kossobudzki wielokrotnie ranny podczas powstania warszawskiego, cudem ocalony przez amerykańską armię, przegrał długoletnią walkę z rakiem. Przeżywszy 86 lat, odszedł 25 czerwca 2012 roku w Aleksandrii w stanie Virginia. Pamięć o polskim bohaterze, uwieczniona na kartach dziennika autorstwa Rity Cosby, niezaprzeczalnie stanowi dojmujące świadectwo ludzkiej niezłomności, odwagi, heroizmu, patriotyzmu i niczym niewzruszonej wiary w odzyskanie wolności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

f
  • f
  • 22.07.2012 20:03

To jest prawdziwy - Polski Bohater.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.