Facebook Google+ Twitter

Odszedł genialny pieśniarz - Przemysław Gintrowski

W sobotę 20 października zmarł w Warszawie Przemysław Gintrowski. Pieśniarz, autor muzyki filmowej i teatralnej, pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny.

Przemysław Gintrowski fot. Polskapresse / Fot. © PolskapresseJuż w szkole średniej współtworzył m.in. Harcerską Rozgłośnię radiową i zespół Między Ziemią a Niebem.

Jednak za jego debiut sceniczny uważa się udział w przeglądzie piosenki studenckiej w warszawskiej Riwierze w 1976 roku, gdzie wykonał "Epitafium dla Sergiusza Jesienina". Trzy lata później - już z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim - stworzył program poetycki "Mury". W roku 1980 powstał kolejny program słynnego trio - "Raj".

Koncerty w ramach europejskiego tournee formacji przerwał stan wojenny. Gintrowski pozostał w Polsce i aktywnie tworzył i koncertował w kręgach opozycyjnych. Sięgał często po teksty Zbigniewa Herberta. W repertuarze Gintrowskiego znajduje się wiele wierszy poety, do których bard skomponował muzykę.

Jak podkreślają jego przyjaciele i członkowie antykomunistycznej opozycji czasów PRLu, jego twórczość dodawała im otuchy i sił do działania.

Muzykę Przemysława Gintrowskiego można było usłyszeć w wielu ważnych filmach, jak "Matka Królów" czy "Człowiek z żelaza". Swoją artystyczną "walkę z reżimem" toczył także jako autor muzyki do komedii Stanisława Barei (serial "Zmiennicy"). Jego kompozycje towarzyszył także wielu produkcjom filmowym po ’89 roku (np. "Tato", "13 Posterunek"). Wykładał także muzykę filmową w Warszawskiej Szkole Filmowej.

"Przemek należał do ludzi, którzy tworzyli szalenie ważny nurt w polskiej muzyce i kulturze. (…)ta śmierć może przypomni o tym, że istnieją tacy artyści" – powiedział o Gintrowskim muzyk Marek Gałązka .

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jaki "genialny piesniarz"!? Przeciez "Mury" to ludowa piesn hiszpanska, sciagnieta przez tzw bardow bezczelnie. Dzisiaj wstydza sie swojej kradziezy bo jakos nie podaja autorow slow i melodii. Na moherow nie maco liczyc, jedynie kiedy sluchaja sie Moskwy i radia nadajacego z Got Uralu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miedzy ziemia a niebem , a piekłem i ziemia, w powietrzu gdzie będziesz.?

Komentarz został ukrytyrozwiń

... "W niebie, czemu nie, W piekle aż na dnie, Będę wszędzie, wszędzie będę, Czy to ważne gdzie to będzie" ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.