Facebook Google+ Twitter

Odszedł mecanas Leszek Piotrowski

Był znanym śląskim adwokatem, obrońcą opozycjonistów w PRL-owskich procesach politycznych. Po 1989 roku zajął się również polityką. Dziś w Ciechocinku zmarł mecenas Leszek Piotrowski.

Mecenas Leszek Piotrowski zmarł dziś w wieku 72 lat. / Fot. www.silesia-region.plLeszek Piotrowski był Ślązakiem z krwi i kości, a jego akcent zawsze zdradzał śląskie korzenie. Urodził się w 1938 roku w Rybniku i do końca życia mieszkał w jego okolicach.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Był sędzią, ale szybko został adwokatem. W czasach Polski Ludowej bronił wielu opozycjonistów w procesach politycznych. Od chwili ogłoszenia stanu wojennego aż do 22 lipca 1982 roku przebywał w ośrodkach odosobnienia jako internowany przez władze komunistyczne. Pod koniec lat 80. był współorganizatorem strajków górniczych w Jastrzębiu Zdroju.

W roku 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W tym samym roku został wybrany na senatora w pierwszych po II wojnie światowej wolnych wyborach. Dawne województwo katowickie reprezentował w Senacie przez dwie kadencje. Był także posłem III kadencji Sejmu, a w latach 1997 - 1999 pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości. Od roku 2006 był radnym województwa śląskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Cały czas wykonywał zawód adwokata. Bronił m.in. Ryszarda Boguckiego, który skazany został na karę 25 lat pozbawienia wolności za współudział w zabójstwie domniemanego szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego oraz Marka M. ps. Oczko - szefa mafii szczecińskiej. Przed sądem pełnił też rolę oskarżyciela posiłkowego w procesie zomowców oskarżonych o pacyfikację w grudniu 1981 roku Kopalni Wujek. Po samobójczej śmierci byłej minister Barbary Blidy został pełnomocnikiem procesowym jej rodziny.

Mecenas Leszek Piotrowski zmarł dziś w wieku 72 lat przebywając w sanatorium w Ciechocinku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.