Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12064 miejsce

Odszedł Wojciech Siemion - wielki artysta i wspaniały człowiek

Wielki artysta, twórca Teatru Jednego Aktora, genialny interpretator i teoretyk poezji, znakomity pedagog i wspaniały, uczynny i życzliwy człowiek, Wojciech Siemion, nie żyje! Dla tych, którzy znali go bliżej, umarła wraz z nim lepsza cząstka świata.

Siemion-Świątek / Fot. Ewa WolfWielki artysta, twórca Teatru Jednego Aktora,założyciel kultowej "Prochowni" (obecnie Prochoffnia), genialny interpretator i teoretyk poezji, znakomity pedagog i wspaniały, uczynny, życzliwy człowiek - Wojciech Siemion nie żyje! Dla tych, którzy znali go bliżej, umarła wraz z nim lepsza cząstka świata.

Samochód wielkiego aktora w nocy z 21/22 kwietnia zderzył się czołowo z TIR-em, a potem odbił od jeszcze innego auta. Wojciech Siemion w stanie bardzo ciężkim został przewieziony najpierw do najbliższego szpitala w Sochaczewie, potem do warszawskiego szpitala przy ul. Wołoskiej, gdzie 24 kwietnia zakończył życie.

"Wojciech Siemion cały był teatrem, gdziekolwiek był, z kimkolwiek rozmawiał wszystko Jubileusz 80-lecia W. Siemiona - Dzień Malarzy, podczas którego Andrzej Fogtt malował impresję malarską nt poematu "Sukurcze" rotmistrza Pileckiego (pierwsze wykonanie publiczne) recytowanego przez W. Siemiona, a grupa innych malarzy uwiecznia / Fot. Anna Sobolzamieniał w teatr" powiedział agencji PAP Tomasz Miłkowski - krytyk, który swojej książeczce o nim dał znamienny tytuł: "Teatr Siemion". To zdanie najlepiej oddaje to, co my wszyscy, którzy kochaliśmy go i podziwiali, straciliśmy bezpowrotnie: wspaniały Teatr Życia, czystą poezję, która emanowała z każdego kąta jego zaczarowanych Petrykoz i cudownie odmieniała okrutny i banalny świat. Był to teatr dziejący się każdego dnia, bo On potrafił jak nikt inny nadać powszednim słowom znaczenie i blask, jak nikt inny poezję oswoić i wypunktować jej tajemne znaczenia i sensy. Potrafił też jak nikt, zwykłych, codziennych gości swego otwartego dla wszystkich domu, zamienić w aktorów poetyckiego spektaklu - misterium danego dnia.

Mironalia 2008 - Wojciech Siemion z autorką artykułu / Fot. Anna Sobol
Czy to była najniezwyklejsza z niezwykłych Po-wigilia, czy magiczne Wianki, czy prześwietne zakończenia Warszawskich Jesieni Poezji, czy też zwykły-niezwykły powszedni dzień w Petrykozach - zawsze było tam celebrowanie pięknego słowa, muzyki, malarstwa, wspólne śpiewanie, ciekawe opowieści, pełne humoru komentarze, wnikliwe refleksje i przyjacielskie pogawędki z każdym, kto zawitał w te gościnne progi... Niezwykły erudyta i pasjonat - dzielił się z przygodnymi rozmówcami skarbami swoich aktualnych dociekań lub recytował analizowane akurat teksty.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (12):

Sortuj komentarze:

Po i w stanie wojennym aż nazbyt wielu miernot robiło karierę na hasłach soldarnościowych - dla wielkich artystów pasja tworzenia bywa ważniejsza od chwilowych zawirowań historii, a Wojciech Siemion nie zmieniał się pod wpływem jakiejs koniunktury i konsekwentnie pielęgnował wielkie tradycje polskiej i ludowej sztuki, patriotyzmu i miłości do człowieka.
Ks.Niewęgłowski - Duszpasterz Srodowisk Twórczych podsmował w swpoim przepięknym kazaniu na pierwszej, cichej mszy za duszę zmarłego aktora podsumował to bogate twórczo, intelektualnie i społecznie życie, prostym stwierdzeniem - był to Człowiek Dobry!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto być może odsunięta w cień bo zbyt jasno świeciła w czasach, gdy inni nie bardzo chcieli pchać się na ekran i na scenę? ( patrz stan wojenny)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zasłużone Wspomnienie o Zmarłym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem wzruszona tak dużą liczbą gości tych wspomnień minionego szczęścia, które(co rzadkie) docenialismy od pierwszej do ostatniej chwili - ciągle drżąc, ze przecież kiedyś musi się skończyć... Ale nie teraz, nie tak nagle! Przecież taki był silny, pełen wigoru - odmłodniał nawet ostatnio.. Mam tylko nadzieję, ze może przy tej smutnej okazji jego wspaniałe książki - "Lekcje czytania" wielkich poetów i inne publikacje - wydawane własnym sumptem czasem w ilości kilkunastu egzemplarzy - doczekają się wreszcie masowego wydania...Że masowa publiczność odkryje wreszcie Siemiona-erudytę, wspaniałego znawcę poezji, malarstwa,historii i przestanie naiwnie przypisywać mu cechy jego aktorskiego emploi - prostaczka, często niezbyt sympatycznego - najwyraźniej zbyt dobrze granego! Nic bardziej krzywdzącego - stracilismy nie tylko wybitnego artystę , ale i wybitny umysł...

Komentarz został ukrytyrozwiń

w zobacz inne materiały ... powinien znależć sie także ten Lidii Raś
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

:( słów mi brak

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dworek w Petrykozach to szczególne miejsce, gdzie kilkadziesiąt razy w roku odbywają się wystawy, plenery, wieczory poezji, koncerty - zawsze otwarty dla zwiedzających. Pielęgnowane są tutaj tradycje wiejskie i narodowe, odbywają się złazy niepodległościowe. 11 listopada każdy, kto tutaj przybywa, musi odśpiewać ludową piosenkę lub wygłosić legionowy wiersz. Trzeba również wspomnieć o jeszcze jednej inicjatywie zacnego Mistrza Siemiona, jakim jest stworzenie tzw. "Petrykowskiej Unii Szkół" grupującej gimnazja z okolicznych kilkunastu miejscowości". - http://www.onel.pl/?mod=art&id=8094
Wielka strata. Kto będzie kontynuował dzieło Mistrza? Przecież dzisiaj cenione przez Niego wartości odchodzą do lamusa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba nie jest jednak z nami tak źle. Patrząc choćby na liczbę odsłon tego materiału. Pamiętam pasję Wojciech Siemiona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielka postać polskiej kultury, ostatnio zapomniana. Odsunięta w cień przez "ikony" w rodzaju Kasi Cichopek czy braci Mroczków. Smutne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i *5 Aniu za ten piękny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.