Facebook Google+ Twitter

Odszkodowanie za mobbing i odprawa z tytułu zwolnień grupowych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-01-10 13:50

Od 1 stycznia 2011 roku wzrośnie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z tym zmianie ulegną także odszkodowania przysługujące pracownikom.

Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić odszkodowania od pracodawcy w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W 2011 roku będzie to kwota nie niższa niż 1386 zł.

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości uzależnionej od zakładowego stażu pracy. Odprawa pieniężna ustalana jest według zasad, które obowiązują przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego wynagrodzenia za pracę. Od 2011 roku maksymalna kwota będzie mogła wynosić 20 790 zł.

W umowie o pracę lub w przepisach wewnątrzzakładowych pracodawca może przewidzieć korzystniejsze rozwiązania w sprawie wysokości odpraw pieniężnych.

Źródło: Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. poszczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

Roman Cieciuch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.