Facebook Google+ Twitter

"Odważ się być dobrym" - Betlejemskie Światło Pokoju

W niedzielę 16 grudnia o godz. 9.00 w miejscowości Svit koło Popradu słowaccy skauci przekażą polskim harcerzom Betlejemskie Światło Pokoju.

 / Fot. materiał organizatoraW tym roku w okresie przedświątecznym naszym harcerzom przyświeca hasło: „Odważ się być dobrym”. Nawiązuje ono do Księgi Rodzaju, w której czytamy: „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre”. Z harcerskiej perspektywy oznacza to: „bądź dobrym człowiekiem” oraz „czyń dobro”.

Dzisiaj taka postawa wymaga wielkiej odwagi i szczerych chęci. Bystry obserwator dobrze wie, że świat nie promuje poprawnych postaw, powszechnie zanika kultura społeczna i moralność. Czynienie dobra jest niepopularne, a często wręcz niepożądane. Tegoroczne harcerskie hasło to zachęcanie by szukać w sobie dobra, którym można dzielić się z innymi.
Żywym przykładem realizacji tego przesłania w praktyce jest Betlejemskie Światło Pokoju. Ogień pobrany przez skautów austriackich z samej groty narodzin Jezusa za pośrednictwem skautów w krajach Europy i naszych harcerzy dociera do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju. Harcerze rozniosą ogień z Betlejem do różnych instytucji: szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się żywym symbolem nadziei, braterstwa, pokoju oraz miłości. Z Polski Ogień zawędruje do Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Danii.

Od 1991 roku w betlejemskiej sztafecie bierze udział Związek Harcerstwa Polskiego. Harcerze Betlejemskie Światło Pokoju otrzymują od skautów słowackich. Aktowi temu towarzyszy uroczystość ekumeniczna. Następnie trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd za pomocą harcerskich rąk rozwożone jest po całej Polsce.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=J0ElF0tyotk#!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.