Odwet za Euro 2012. Polacy pokonali mistrzów świata w piłce nożnej plażowej

Dominik Lenart
Netanya city hall/public domain
Reprezentacja Polski w piłce nożnej plażowej wygrała w eliminacjach do mistrzostw świata z obrońcą tytułu, zespołem Rosji po dogrywce 3:2. Ten rezultat jest tym bardziej cenny, że mecz odbył się na gorącym terenie w Moskwie.

"Sborna" w 2011 roku pokonała niespodziewanie Braylijczyków 12:8 w wielkim finale mistrzostw świata Beach Soccera, więc sukces Polaków jest tym bardziej godny uznania.

Polacy rozpoczęli to spotkanie od mocnego uderzenia. Już w 1 minucie gry dobrym podaniem obsłużony został na lewej flance, wbiegający Witold Ziober, który umieścił piłkę w siatce Buchlickiego. Drużyna Rosji jednak nie dawała łatwo za wygraną i jeszcze w pierwszej tercji dwa razy pokonała polskiego golkipera. W 16 minucie drugiej tercji Polacy doprowadzili do wyrównania. Ładnym strzałem popisał się Daniel Baran. Z dalszego przebiegu meczu wydawało się, że to Rosjanie są bliżej zwycięstwa. Polacy umiejętnie się bronili, wyprowadzając przy tym bardzo groźne kontry. Jednym z bohaterów tego meczu był polski bramkarz Dariusz Słowiński, który swoimi fantastycznimi interwencjami kilkakrotnie wybawiał polską reprezentację z poważnych opresji.

Po regulaminowym czasie gry i trzech rozegranych tercjach wciąż nie był znany zwycięzca tego spotkania. Sędzia zarządził dogrywkę, która trwała trzy minuty. Na 8 sekund przed końcem meczu Rosjanie powstrzymali w sposób nieprzepisowy polskich graczy. Do piłki podszedł Baran, który fantastycznie przymierzył i zapewnił Biało-czerwonym sensacyjne zwycięstwo.

Rosja - Polska 2:3 (2:1, 0:1, 0:0, dogr. 0:1)

Leonow, Sziszin - Ziober, Baran (x2)

Dzięki wygranej Polska uplasowała się na pierwszej pozycji w grupie A i w 1/8 finału rozgrywek, podopieczni Bogusława Saganowskiego spotkają się z reprezentacją Azerbejdżanu. Jest to faza pucharowa, co oznacza, że przegrany pożegna się definitywnie z marzeniami o występie na MŚ. Natomiast wygrany tego spotkania wywalczy awans do drugiej fazy grupowej, gdzie zmierzy się ze sobą 8 reprezentacji, rywalizujących w dwóch grupach. Przepustkę występu w przyszłorocznym turnieju finałowym mistrzostw świata na Tahiti, zdobędą po dwie najlepsze ekipy pierwsze z obu grup.