Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9486 miejsce

"Odwet Żelaznego". Szczecinianie pokochali inscenizacje

W niedzielę, 4 marca na polanie przy Pomniku Czynu Polaków odbyła się inscenizacja historyczna „Odwet Żelaznego”.

Odprawa oddziału Żelaznego / Fot. Wincenty SadowskiW okresie ostatnich pięciu miesięcy, odbyły się w Szczecinie aż trzy inscenizacje historyczne. W listopadzie 2011 r. oglądaliśmy na Wałach Chrobrego rekonstrukcję starć żołnierzy Frontu Pomorskiego z pruską Strażą Graniczną , z symbolicznym aktem zaślubin z morzem. W grudniu 2011 r. byliśmy świadkami inscenizacji pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej z grudnia 1981 r. 4 marca odbyła się kolejna inscenizacja historyczna „Odwet Żelaznego”.

Konny zwiad / Fot. Wincenty SadowskiNa inscenizację historyczną „Odwet Żelaznego”, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zaprosił szczecinian IPN wspólnie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej BORUJSKO oraz Urzędem Miasta Szczecin. O godz. 11.00 na terenie siedziby IPN przy ul. Piotra Skargi 14, rozbito obozowisko partyzanckie. Można było na nim zobaczyć, jak wygląda odprawa i planowanie akcji przez dowódców pododdziałów porucznika Żelaznego, konserwacja broni, musztra, prace obozowe, obozowa kuchnia, punkt medyczny, naprawa mundurów, a także pojazdy historyczne.

Rozpoczęcie akcji / Fot. Wincenty SadowskiPrzed godziną 13.00 wszyscy przenieśli się do Parku Kasprowicza, na polanę (Psie Pole, nieopodal pomnika Czynu Polaków), aby obejrzeć jak rekonstruktorzy zainscenizują atak partyzantów na kolumnę samochodów (przewożących więźniów – towarzyszy broni Żelaznego) funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Grupa Rekonstrukcji Historycznej BORUJSKO, przedstawiła nam kolejno: rozpoznanie – przez patrol konny, a następnie atak na kolumnę samochodów Urzędu Bezpieczeństwa. Atak udany, włącznie z odbiciem więźniów i przejściem części funkcjonariuszy UB, na stronę partyzantów Żelaznego.

Akcja dobiega końca / Fot. Wincenty SadowskiJak zwykle szczecinianie dopisali (nie wspominając o mediach i szczecińskiej telewizji), stawiając się na terenie „Psiego Pola” tłumnie, z aparatami fotograficznymi i kamerami. Szczecinianie pokochali inscenizacje Obozowa kuchnia / Fot. Wincenty Sadowskihistoryczne, gdyż jest to niewątpliwa gratka dla fotografów (sprzęt i mundury z epoki), a przy okazji nożna się coś dowiedzieć o historii tamtych czasów (lektor). Inscenizacje historyczne robią furorę, stąd powstawanie coraz więcej grup rekonstrukcji historycznych.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie napisałem, że porucznik "Żelazny" (ppor. Zdzisław Badocha), to dowódca 2 Szwadronu 5 Brygady Wieleńskiej AK (pod dowództwem majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"), która wznowiła działalność o wojnie i działała na terenie Białostocczyzny i Podlasia, a następnie na obszarze województwa gdańskiego. Przeprowadzili też kilka akcji na terenie ówczesnego województwa szczecińskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pepi
  • pepi
  • 07.03.2012 17:55

Byłem na inscenizacji,super pokaz i organizacja-aby tak dalej czekam z nie cierpliwoscia na nastepne!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianin nienapływowy
  • Szczecinianin nienapływowy
  • 05.03.2012 19:41

Zdzisław mało ocen masz!!! Opuszczas z się!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obywatel
  • Obywatel
  • 05.03.2012 15:04

trzeba by w tym temiacie wiele inscenizacji aby go odkłamać ostatecznie, latami przecież fałsz nam wciskano o żołnierzach wyklętych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.