Facebook Google+ Twitter

Odwiedź "Dom Sophii" Michaela D. O'Briena

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2009-11-18 10:39

Jak często oceniamy ludzi jedynie po ich narodowości? Mówimy: Polak, Niemiec, Rosjanin, Żyd i już dokładnie wiemy jaki to jest człowiek. Tak przecież najłatwiej. Prawda? Po co się zagłębiać w charakter danej osoby? Po co poznawać?

"Dom Sophii" / Fot. foto okładki "Tym, których ofiara ukryta jest w sercu Boga i których "małe" wybory zmieniają równowagę świata" - Michael D. O'Brien.

Okładka książki Michaela D. O'Briena sugeruje, ze to książka o Żydach. Mała, papierowa łódeczka odbija się w wodzie, tworząc gwiazdę Dawida. Może przed chwila bawiło się nią jakieś dziecko? Może odeszło, gnane własnymi, ważnymi sprawami, zostawiając zabawkę? Kto następny się po nią schyli? Kogo zaciekawi? Co z nią będzie? Czy popchnie ją wiatr? Dopłynie do portu? A może przewróci się i utonie?

Zaczęlam czytac. Czy lektura była lekka, łatwa i przyjemna? Nie, nie była! Podobnie jak życie bohaterów O'Briena.

Główną postacią "Domu Sophii" jest Polak - Paweł Tarnowski. Poznajemy go, jako małego chłopca, by wędrować z nim dalej. Poznajemy tych, których wspomina z radością i tych, o których chce zapomnieć. Poznajemy stryjecznego dziadka - potwora ze snów Pawła, Mikołaja.

Kąpał się wtedy w stawie, kiedy nagle wyciągnęły go z wody dwie wielkie ręce i uniosły wysoko w górę. A potem zaczęły go w dziwny sposób dotykać, nawet w najbardziej intymnych miejscach. "Nie zrobię ci krzywdy...To tylko zabawa. Nie lubisz się bawić?" Wówczas udało mu się uciec. Ale później nic już nie było takie samo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

W takich momentach przychodzi chwila zadumy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, kolejna przeczytana przez ciebie książka, to kolejna świetna recenzja twojego autorstwa. Ode mnie 5:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewa, juz szukam tej książki.
Ja Cię podziwiam, kiedy ty nadążasz aż tyle zrobić i przeczytać! i Napisać o tym wszystkim.! Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję. Miło, że udało mi się zaciekawić - moim zdaniem - ciekawą literaturą. "Kto czyta książki, żyje podwójnie."
(Umberto Eco)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odwiedzę - polegam na Twoim literackim smaku, Ewo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wczoraj czytałam recenzje. A dziś pisze komentarz.
Świetnie!))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.11.2009 20:58

Elu napisałaś to wszystko tak ładnie, jesteście Panie, a jest was tutaj naprawdę dużo, perłami polskiej kultury. Nie będę wymieniał z nazwisk, aby jakiejś damy nie pominąć, jesteście pięknymi kwiatami tego W24!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.11.2009 20:17

Kolejna książka i kolejna recenzja Ewy. Czytam z zainteresowaniem wszystkie jej recenzje i zastanawiam się jakim kluczem posługuje się Autorka wybierając kolejną pozycje wydawnicza. Najpierw "Umrzeć w deszczu" Aleksandra Sowy, potem znakomity wywiad z autorem, krótki esencjonalny wywiad, prawdziwy i dający klucz do drzwi dlaczego autor książek o motoryzacji napisał "Umrzeć w deszczu"... wyruszyć w chmury na spotkanie z pytaniem o śmierć. Nie wiem jak Ewa to zrobiła, a jednak powiedział jej o tym, zwyczajnie powiedział:) Potem Ewa przypomina, sięga po tomik, wiersze Księdza Twardowskiego, wspaniałe wiersze księdza poety... któremu niestety nie było dane spocząć w grobie, tylko zamurowano go w betonowych murach jeszcze nieistniejącej świątyni. Jakie to przykre. Potem Ewa pisze jako gość dnia o książce 'Powiatowa rewolucja moralna' Pawła Smoleńskiego -18 reportaży z lat osiemdziesiątych i na zakończenie pisze "Jest to interesująca książka pokazująca Polaków takimi jakimi są".
A teraz "Dom Sophii" Michaela D. O'Briena i kolejna znakomita recenzja kolejnej książki:)

Ewa poprzez swoje recenzje, poprzez wskazywanie książek do przeczytania włącza się w trwające tutaj na w 24 dyskusje. Jakby tymi książkami starała się pomóc zrozumieć otaczająca nas rzeczywistość, stworzyć nam pomost do zrozumienia, jakby nam podsuwała do przeczytania książki które być może pomogą nam znaleźć odpowiedz na pojawiające się tu obecnie na w24 pytania. Dziękuję Ewo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.11.2009 19:47

Świetny tekst...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładna puenta... Ja też wpisuję ją na moją listę... (5).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.