Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8815 miejsce

Odwiedź Muzeum Powstania Warszawskiego, nie ruszając się z domu

- W dniu otwarcia wirtualnego muzeum mieliśmy trzydzieści tysięcy wejść na stronę. Kilka razy popsuł się serwer. Zainteresowanie tym przedsięwzięciem przeszło nasze wszelkie oczekiwania - mówi Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Logo Muzeum Powstania Warszawskiego. / Fot. http://www.1944.wp.pl/index2.php#Od 22 kwietnia 2008 roku każdy internauta może odwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego korzystając z przeglądarki stron www. Warszawska placówka przeniosła swoje zbiory do internetu. Dzięki temu podczas interaktywnej wycieczki będziemy mogli zobaczyć nagrania wideo i audio, kilkaset eksponatów muzealnych, 100 dokumentów archiwalnych (meldunki, ulotki, legitymacje, protokoły ekshumacyjne, prawo jazdy na riksze), ponad 120 biografii, kilkadziesiąt opisanych zdjęć, prasę powstańczą, mapy.

Dlaczego internet?


Jest to pierwszy w Polsce projekt tego typu. O historii wirtualnego muzeum opowiada Anna Kotonowicz. - Oficjalna strona muzeum istnieje od 2004 roku. Od samego początku funkcjonowania muzeum, umieszczaliśmy na niej (na stronie - przyp. red.) informacje dotyczące planów rozwoju placówki i przedsięwzięciach organizowanych przez nasz zarząd. Witryna była często odwiedzana. To skłoniło nas do otworzenia wirtualnego muzeum. Sam pomysł zrodził się dwa lata temu.

Jedna z sal w wirtualnym muzeum - "Powstańcy w PRL". / Fot. screenKto może odwiedzić interaktywne muzeum? - Jest to ukłon w stronę tych wszystkich osób, które mieszkają poza Warszawą i poza granicami naszego kraju. Projekt jest adresowany także do młodzieży doskonale znającej internet. Na ekranie komputera, muzeum mogą zwiedzać także kombatanci, których stan zdrowia nie pozwala na wizytę w naszej instytucji - dodaje Kotonowicz.

- Powstanie wirtualnego muzeum ma cel edukacyjny. Jest to kolejny pomysł na naukę historii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i sieci. Chcieliśmy też odtworzyć atmosferę, która panuje na co dzień w naszej placówce - twierdzi Kotonowicz.

Na stronie oglądać można również eksponaty nie pokazywane w muzeum.

A co na to powstańcy?


 / Fot. screenPomimo, że powstańcy nie uczestniczyli bezpośrednio w realizacji projektu, od samego początku wspierali go. - Cieszymy się, że w ten sposób możemy przyczynić się do zwiększenia wiedzy młodzieży na temat dziejów powstania - zapewnia Edmund Baranowski, uczestnik wydarzeń 1944 roku.

Te słowa potwierdza Anna Kotonowicz. - Kombatanci zaakceptowali nowoczesny sposób prezentowania historii. Oni, odwiedzając prawdziwe muzeum, nie patrzą na eksponaty, tylko na zwiedzających. Oni znają już dzieje powstania. Cieszą się, że tak dużo młodych osób tu przychodzi.

Jak wygląda wycieczka?


Każdy użytkownik internetu zaczyna swoją interaktywną wycieczkę od zobaczenia muru pamięci, na którym wyryte są nazwiska wszystkich ofiar powstania. Kolejnym punktem wirtualnej wycieczki jest wysłuchanie relacji żyjących do tej pory uczestników powstania, wspominających ciężkie dni walki. Następnie przechodzimy do obejrzenia wszystkich ekspozycji muzealnych. Możemy też zapoznać się z planem muzeum i przeczytać o pierwszych dniach walki, obejrzeć film na temat 1944 roku i przeczytać listy napisane w czasie powstania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla autorki artykułu. Osoby , które mieszkają poza Warszawą , podobnie jak ja napewno skorzystają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no proszę,a jednak za rządów paskudnych "liberałów" też można:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+duzyplus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takich oficjalnych wirtualnych muzeów powinno być więcej. Skandaliczna sprawa jest to ze pan Bartoszewski jeździ do Niemiec ażeby go wyklepać po plecach i nazwać na folderach "Prof.dr."
W zamian płacze on nad losem "wypędzonych" Niemców i zajmuje się ich losem, zamiast zadbać o to ażeby powstało centrum martyrologii narodu polskiego w Berlinie. Przedstawiciele innych narodów o to dbają. A Bartoszewski?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajna sprawa, niestety po informacji w wiadomościach serwer nie wytrzymał i strona była przez pewien czas niedostępna. Autorzy nie byli przygotowani na tak duże zainteresowanie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.04.2008 18:25

w końcu nie trzeba iść do muzeum. wystarczy wejść na stronkę i poklikać:).Plus za ciekawy temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry pomysł, plus za propagowanie tematu

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • P J
  • 24.04.2008 22:35

+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • K K
  • 24.04.2008 20:19

wstyd się przyznać, ale pomimo mieszkania w Warszawie, jeszcze nie byłam w muzeum powstania warszawskiego... Może chociaż obejrzę je online :) plus za info :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W necie są różne takie muzea. Szkoda, że nie można tu umieścić materiałów z innych miejsc, ale zdarzyło mi się znaleźć dość unikalne miejsce w sieci :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.