Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29622 miejsce

Odwiedzasz cmentarz? Pokaż najbardziej znany grób w Twoim mieście

Zbigniew Herbert spoczywa na Powązkach, Jan Matejko na Rakowicach... Ale przecież nie tylko najstarsze cmentarze skrywają szczątki ludzi znanych i ważnych dla społeczności i dla całego kraju. Autorzy W24, opiszcie najbardziej znany albo skrywający jakąś tajemnicę grób w Waszej miejscowości.

Grób Sokratesa Starynkiewicza na cmentarzu prawosławnym w Warszawie. / Fot. Lidia RaśJa przy tej okazji przypomnę grób Sokratesa Starynkiewicza. Warszawiacy kojarzą zapewne to nazwisko, bo mogą je słyszeć w komunikacie: Przystanek - rondo Starynkiewicza. A czy ktoś pamięta, że chodzi o jednego z najwybitniejszych prezydentów Warszawy? W dodatku Rosjanina...

Gdy zmarł w roku 1902, miasto okryło się żałobą i nie dlatego, że tak zarządziły władze carskie, ale dlatego, że Polacy go naprawdę szanowali. Rosjanie raczej patrzyli na niego podejrzliwie, mając go wręcz za zdrajcę.

W rzeczywistości był wiernym poddanym cara, ale gdy przyjechał do Warszawy w 1875 roku, postanowił sumiennie wypełniać swoje obowiązki i w szybkim czasie postawił na nogi miejską gospodarkę.

Dzięki jego działaniom Warszawa stała się metropolią, która otrzymała sieć wodno-kanalizacyjną z prawdziwego zdarzenia, a także sieć gazową, telefoniczną, brukowane ulice, rozbudowaną sieć tramwajów konnych i nowy cmentarz na Bródnie.

Grób prezydenta Sokratesa Starynkiewicza znajduje się na warszawskim cmentarzu prawosławnym przy ulicy Wolskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

A czy możemy liczyć na materiały, które pokażą te miejsca? :-) I na Bródnie, i na Powązkach? No i grób Rilkego też; jeśli nie teraz , to może kiedyś? Zachęcam! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rainer Maria Rylke. ,,, przepraszam...http://pl.wikipedia.org/wiki/Rainer_Maria_Rilke

Komentarz został ukrytyrozwiń

W małej miejscowości alpejskiej na wystającej jak wulkan skale w środku doliny Rodanu jest maleńki cmentarz przy Kościele, a tam grób Reinholda Maria Rylke,(niemiecki wieszcz) na nim wypisano nasławniejszy jego poemat o róży. grób odwiedził Helmut Kohl , kancelerz Niemiec, co uwidoczniono tablica.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.11.2009 10:51

Marian Matusik już napisał książkę - przewodnik "Tatrzański szlak na Powązkach", juz niedługo bedzie dostępna w księgarniach./ we wrześniu pilotowałam mu w drukarni specyfikacje kosztów druku tej książki/. Niełatwo jest zdobyć pieniądze na druk, ale Marian Matusik należy do ludzi "walczących", dlatego też staram się M. Matusika w działaniach wspierać http://www.watra.pl/rozne/zakopane2/swieto_orla.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.11.2009 10:36

....nie tylko na Powązkach będzie "Tatrzański Szlak", bowiem przygotowywane jest wydawnictwo upamiętniające zasłużonych dla regionu tatrzańskiego, a pochowanych także na innych cmentarzach, na przykład na Bródnie. Sam podałem kilka "cmentarnych adresów" zasłużonych dla Podhala i Zakopanego na adres, z którego przyszła do mnie prośba autorów i wydawcy - o znane mi uzupełnienia: Adres e-mail: dolinakoscieliska@op.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.11.2009 10:17

"Tatrzański Szlak na Powązkach"
Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie 1 listopada o godz. 11.00 przy grobie Mieczysława Karłowicza otwarty zostanie Tatrzański Szlak na Powązkach. Na szlaku są 82 groby ludzi kultury, nauki, sztuki związanych z Tatrami. W tym roku po raz piąty Górale i członkowie zakopiańskiej fundacji "Skansen" będą kwestować na cmentarzu na Powązkach.

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&id=6207&tponlineserwis=6acb0553054d9e09aec609147feb5f06a

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele jest miejsc niepodpisanych, bezimiennych które kryją w sobie wielu bohaterów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.