Facebook Google+ Twitter

Odwołanie Rapackiego to polska afera Watergate?

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-16 13:19

Rozmowa z Cezarym Grabarczykiem (PO), szefem sejmowej komisji sprawiedliwościfot. Grzegorz Gałasiński• Czy wierzy Pan w to, że generał Adam Rapacki przestał być szefem policji w Małopolsce, bo nie chciał się zgodzić na podsłuchiwanie związanego z SLD prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego?
– Pojawiło się wiele wypowiedzi sugerujących coś takiego, ale jedyną wiedzę na ten temat mam z mediów. Z drugiej strony, doniesień jest tak dużo i są tak poważne, że powodów do powołania komisji śledczej do zbadania tej sprawy jest aż nadto. Zdumiewa fakt, że informacje o podsłuchiwaniu prezydenta Krakowa pojawiły się w trakcie kampanii wyborczej.

• A to, że po jednej konferencji prasowej prezydenta miasta opozycja mówi o komisji śledczej i o polskiej Watergate, to nie jest część kampanii?
– Ale nie chodzi tylko o oskarżenia prezydenta Krakowa. Mamy do czynienia z faktem odwołania z błahego powodu generała Rapackiego po ledwie kilku miesiącach szefowania policji w Małopolsce. Powód, jaki został podany do wiadomości, jest co najmniej mało przekonujący.

• Sugerował Pan, że powód zwolnienia był polityczny. To już drugi raz, kiedy Adam Rapacki traci stanowisko w podobnych okolicznościach. Czy to taki pechowy oficer, czy może jest on jedynym generałem policji, który nie poddaje się politycznym naciskom?
– Media powinny przyjrzeć się innym dymisjom w policji i poszukać odpowiedzi na to pytanie. A jeśli tego nie uda się zrobić dziennikarzom – odpowiedź znajdą posłowie, najpierw komisji ds. służb specjalnych, a potem komisji śledczej.

• A jeśli okaże się prawdą, że policja podsłuchiwała przeciwników politycznych? Czy sądzi Pan, że takich spraw może być więcej?
– To trzecie co do wielkości miasto w Polsce. Jeśli coś takiego miało miejsce w Krakowie, mogło się zdarzyć wszędzie. I właśnie to powinna ustalić komisja śledcza. Czy podsłuchiwanie przeciwników politycznych miało miejsce, a jeśli tak, to jak często i dlaczego.

• Wierzy Pan, że wbrew koalicji uda się powołać taką komisję śledczą?
– Tak.

• Dzięki głosom Samoobrony?
– Dzięki wszystkim, którzy nie chcą, żeby w Polsce do walki politycznej używano policji.
Bartłomiej Knapik
ma
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.