Facebook Google+ Twitter

Odwracanie miasta frontem do jeziora

Centrum Chełmży czeka w przyszłości przebudowa, na jaką miasto czeka od lat.

Bulwarowi 1000-lecia ma zostać przywrócona jego dawna funkcja rekreacyjno-wypoczynkowa. / Fot. Robert Wejszewski (IDEA)Chodzi o rewitalizację obszaru między ulicami Chełmińską i Sikorskiego, a jeziorem. Inżynierowie zajmą się ulicami, a specjaliści od problemów społecznych - ludźmi. Warunkiem, niezbędnym do otrzymania pieniędzy z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, było opracowanie analizy, w jaki sposób modernizacja jezdni, chodników i budynków wpłynie na środowisko społeczne. - Opracowany został dokument, który jest częścią merytoryczno-socjologiczną wniosku. Chodzi o określenie strefy, uzasadnienie, wskazanie tzw. terenu kryzysowego. Jest to opis socjologiczny wniosku, natomiast część techniczna będzie rozpatrywana w konkursie, czyli znajduje się w samym wniosku o dofinansowanie rewitalizacji. - wyjaśnił burmistrz Jerzy Czerwiński.

Dwa powody

Decyzja o włączeniu właśnie tego obszaru do programu rewitalizacji została podjęta głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to jeden z najbardziej zaniedbanych społecznie terenów Chełmży. Wskazano na wysokie bezrobocie strukturalne, brak aktywności na rynku pracy i ubóstwo mieszkańców, które prowadzą do patologii - przestępczości i uzależnień. Na tym obszarze 37 proc. dorosłych korzysta ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po drugie, jest to centrum miasta, będące niejako jego wizytówką, natomiast teren Bulwaru 1000-lecia znakomicie nadaje się do wypoczynku i rekreacji. Dość powiedzieć, że z Rynku wystarczy zejść kilkadziesiąt metrów po schodach i znajdujemy się nad jeziorem.

Podział zadań

Stroną techniczną przebudowy zajmie się Przedsiębiorstwo Budowy Dróg w Bielczynach. Natomiast poprawa sfery społecznej przypadnie w udziale Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, Poradni Odwykowej, Policji, Straży Miejskiej, kuratorom sądowym i społecznym oraz Rzecznikowi Praw Ofiar. W wyniku ich działań, do roku 2015 z pomocy społecznej przestanie korzystać 10 osób z tego terenu, liczba popełnionych przestępstw ma się zmniejszyć w ciągu kilku lat o połowę, a bezrobocie powinno spaść o 10 proc.

Na skuteczność tego typu projektów wskazywać może choćby przykład Bydgoszczy, gdzie kilka lat temu rozpoczęto rewitalizację okolic Brdy. Niegdyś był to teren okupowany przez miłośników trunków z procentami i chuliganów, obecnie stanowi dla mieszkańców Bydgoszczy ulubione miejsce spędzania wolnego czasu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.