Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16955 miejsce

Odwrócona hipoteka sposobem na powiększenie emerytury

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-07-31 12:18

Oto pomysł na dodatkową emeryturę: jeśli przekażesz bankowi swoje mieszkanie, będzie ci wypłacał comiesięczną emeryturę, a po wypłacie całej umówionej kwoty przejmie lokum.

To odwrócona hipoteka, znana w bogatych krajach świata. Banki w Polsce przymierzają się do wprowadzenia jej na naszym rynku. Impulsem jest wejście w życie ustawy o prawie lokatorów spółdzielni do nabycia swojego mieszkania za cząstkę wartości. Tylko w województwie śląskim jest ponad 206 tysięcy mieszkań lokatorskich, a w całym kraju niemal 1 mln. Banki mają więc o co walczyć.

Na garnuszku gminyBartosz Michałek, prezes spółki Serwisy Finansowe Online przekonuje, że odwrócona hipoteka to dobry sposób na godną starość. / Fot. Dziennik ZachodniO odwróconej hipotece myślał już w ubiegłym roku minister budownictwa Andrzej Aumiller. Chciał namówić gminy, by dawały rentę tym właścicielom mieszkań, którzy podpiszą z gminą odpowiednią umowę. Zakładałaby ona, że po śmierci właściciela mieszkanie stanie się własnością gminy. – Skoro mogą na tym zarabiać banki, to dlaczego nie gminy? – przekonywał minister Aumiller. – Z kolei emeryci, którzy za PRL dorobili się mieszkania, mogą w ten sposób zdyskontować swój dorobek i mieć godziwą starość. Wielu z nich to osoby samotne lub takie, o które dzieci i wnuki nie dbają. Na pewno byłaby to dla nich ciekawa oferta.

Ostrożne samorządyJednak samorządy ostrożnie podchodzą do pomysłu. Roman Buła, naczelnik Wydziału Budynków i Lokali Urzędu Miasta w Katowicach widzi liczne zagrożenia. Najpierw należałoby dokonać wyceny mieszkania - a to kosztuje, potem zawrzeć także płatne umowy notarialne. Następnie trzeba oszacować wysokość renty, a nad takimi problemami głowią tęgie mózgi z towarzystw ubezpieczeń na życie. Podpisanie umowy następowałoby po zbadaniu potencjalnego klienta przez wskazanych lekarzy. Gminy obawiają się też, że trzeba by czekać latami na odzyskanie wyłożonych pieniędzy - wszak każdemu mieszkańcowi trzeba życzyć długich lat życia...

Umowa z bankiemJednak w świecie od dawna to się robi, tyle że jest to rola banków. – Zazwyczaj umowę mogą podpisać tylko osoby powyżej 62. roku życia – mówi Bartosz Michałek, prezes spółki Serwisy Finansowe Online z portalem eHipoteka.com . – Z kolei w Wielkiej Brytanii można to zrobić już w wieku 55 lat. Niektóre banki podpisują umowy także z młodszymi osobami. Wtedy okres wypłacania pieniędzy przez bank jest z góry ustalony.

Jego zdaniem, brak w Polsce odwróconej hipoteki jest efektem małej dojrzałości polskiego rynku hipotecznego. Banki nie mają bowiem na razie kłopotu ze sprzedażą kredytów na zakup mieszkania, więc brakuje im motywacji do tworzenia nowych ofert. Jest też przeszkoda formalna - w Polsce odwrócona hipoteka nie jest jeszcze uregulowana przez prawo bankowe ani przez żadną ustawę. – Niezwykle przydatny byłby ogólnopolski rejestr nieruchomości z ich wyceną – uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. – Gdyby to miały robić same banki, byłyby to dla nich niewyobrażalne koszty.

Mimo to banki już przymierzają się już do odwróconej hipoteki i przeliczają potencjalne emerytury - choć żaden nie chce tego oficjalnie potwierdzić, bo konkurencja nie śpi.

Kto pierwszy, ten lepszyZnowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, dzięki której wszyscy ci, którzy do tej pory nie wykupili mieszkania, będą to mogli zrobić za grosze, wchodzi właśnie w życie. Przypominamy o tym, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że nowe prawo będzie obowiązywać krótko - istnieje obawa, że nowelizacja zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli Trybunał uzna, że ustawa nie jest zgodna z Konstytucją i unieważni decyzję parlamentu, nowe spółdzielcze przepisy przestaną obowiązywać. Warto jednak pamiętać, że prawo nie działa wstecz - oznacza, że decyzja Trybunału stanie się ważna dopiero z chwilą jej ogłoszenia. Czyli każdy, kto pomiędzy 31 lipca, a ewentualną decyzją Trybunału wykupi mieszkanie według nowych zasad, może spać spokojnie: nie zmieni tego nawet wyrok uznający ustawę za niezgodną z Konstytucją.

Warto więc zadbać o swoje interesy, zwłaszcza że spółdzielnie mają aż trzy miesiące na załatwienie sprawy. Oczywiście, nie oznacza to, że wykup musi trwać aż tak długo. Ale w przypadku dużych spółdzielni, trzeba się liczyć z dużą liczbą wniosków, a tym samym - dłuższymi oczekiwaniem.

Czy warto wykupić szybko mieszkanie, by równie szybko je sprzedać - wszak ceny na rynku rosną. Tu już opinie są podzielone. Pewne jest, że nie stracimy na tym interesie. A ile będzie można zarobić? - Uwłaszczenie członków spółdzielni może doprowadzić do zahamowania wzrostu cen mieszkań używanych, zwłaszcza wybudowanych przed 1990 rokiem - twierdzi Emil Szweda, analityk Open Finance. - Dlatego nie należy liczyć na jakieś oszałamiające zyski. Naturalnie nie wszyscy uwłaszczeni będą chcieli natychmiast pozbyć się swoich mieszkań, nie mniej nawet jeśli tylko kilka procent zdecyduje się na ich sprzedaż, będzie to bardzo silny impuls dla rynku. Wpływ ten nie będzie jednakowy dla wszystkich segmentów rynku - przede wszystkim dotknie lokale o niższym standardzie i raczej poza dużymi aglomeracjami. Sądzę, że ceny mieszkań o najniższym standardzie przestałyby w takiej sytuacji rosnąć, a w pierwszych miesiącach po wejściu w życie ustawy mogą nawet spaść o kilka procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Aga
  • Aga
  • 30.05.2011 19:51

Mężczyzna dostaje więcej, ponieważ statystycznie żyje krócej niż kobieta. Bank będzie musiał zatem wypłacić więcej kobiecie niż mężczyźnie (ze względu na przewidywaną długość życia). I to kryterium jest stosowane również w zachodnich krajach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 26.01.2011 00:39

Dlaczego mężczyzna ma mieć więcej? Płec w nzszym kraju to .niestety kryterium??????????? Chyba tak,bo całe zycie byłam "solą ziemi"-nauczycielką i wiem. jak tu się dziękuje za slużbę...Wolę do gazu niz za mniej niz facet....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.