Facebook Google+ Twitter

Odwrócona hipoteka wreszcie pod kontrolą.

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-07-03 18:54

Do dzisiaj nie uregulowano sprawy odwróconej hipoteki, co skutkowało czerpaniem nieuzasadnionych korzyści przez instytucje finansowe. Niebawem ma się to zmienić.

Wkrótce pod obrady rządu trafi ustawa dotycząca tzw. odwróconej hipoteki, co umożliwi należytą ochronę interesów osób korzystających z tej formy dodatkowego finansowania.

Przypomnijmy, że odwrócona hipoteka polega na tym, że właściciele nieruchomości - osoby starsze, przekazują prawo do niej różnym instytucjom finansowym, które w zamian za to wypłacają im comiesięczne, dożywotnie lub czasowe świadczenia pieniężne. Po śmierci świadczeniobiorcy instytucja taka otrzymuje prawo do lokalu. Działające obecnie na tym polu firmy funkcjonują w oparciu o Kodeks Cywilny, a prawa właścicieli decydujących się na odwróconą hipotekę nie są należycie chronione, a niestety często instytucje finansowe czerpią nieuzasadnione korzyści finansowe kosztem właścicieli. Seniorzy otrzymują też bardzo niskie świadczenia – za nieruchomość o wartości około 200 tys. zł jest to 340 zł miesięcznie dla mężczyzny i około 260 zł dla kobiety, która dostaje mniej, bo statystycznie żyje dłużej.

Po wejściu w życie ustawy, wszystkie podmioty oferujące odwróconą hipotekę będą podlegały kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, a spadkobiercy po śmierci właściciela lokalu, będą mieli możliwość spłaty zaciągniętego kredytu i zachowania prawa do nieruchomości. Dopiero jeśli z tej możliwości nie skorzystają, nieruchomość przejdzie na własność instytucji finansowej.

Miłosz Lipiński
Źródło: Projekty domów LIPIŃSCY

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

roger
  • roger
  • 05.07.2011 18:23

zamiast niej wole miec zgromadzone oszczednosci, juz zaczalem na funduszach w noblefunds

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.