Facebook Google+ Twitter

Odwrócony kredyt hipoteczny dla osób starszych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-09 13:13

Ministerstwo finansów pracuje nad rozwiązaniem, które da osobom starszym szansę na wyższe dochody w zamian za posiadaną przez nich nieruchomość.

Resort przygotowuje założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Rzeczniczka ministerstwa Magdalena Kobos powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że porozumienie z bankiem, który po śmierci przejmie posiadaną nieruchomość to szansa na wyższy standard życia dla osób o niskich rentach i emeryturach.

Analityk Xelionu Łukasz Bugaj uważa, że taka możliwość będzie przydatna, jednak w Polsce mieszkania własnościowe zwykle są przekazywane młodszym członkom rodziny, więc popularność odwróconego kredytu hipotecznego może być niewielka. Ekspert wskazuje jednak, że popyt na takie usługi istnieje na przykład w Stanach Zjednoczonych, więc może się pojawić również w Polsce.

Natomiast ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski przypomina, że już teraz starsze osoby posiadające dom, czy mieszkanie mogą korzystać ze zgromadzonych w ciągu życia pieniędzy. W tym celu wystarczy sprzedać posiadane mieszkanie i wynająć mniejsze i tańsze. Wiele osób boi się jednak takiego rozwiązania, bo nie wiedzą, jak długo będą żyły i czy pieniądze nie skończą się przed śmiercią.

W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego po śmierci właściciela mieszkania bank będzie sprzedawał nieruchomość i przejmował równowartość wypłaconej właścicielowi kwotę powiększoną o określone odsetki. Reszta pieniędzy będzie przekazywana spadkobiercom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.