Facebook Google+ Twitter

Odyseja Umysłu. Podlascy uczniowie w międzynarodowym konkursie

Twórczo i praktycznie wykorzystać szkolną wiedzę, by rozwiązać zadanie, którego przedtem nie rozwiązywał nikt inny. Takie wyzwanie stoi przed podlaskimi uczniami, którzy w sobotę wzięli udział w regionalnej edycji Odysei Umysłu w Warszawie.

 / Fot. Zss sto / Fot. Zss sto
To międzynarodowy program edukacyjny, realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Trzeba się tu wykazać nie lada zdolnościami, uczestnicy muszą bowiem wiedzieć jak zrobić coś z niczego, jak twórczo i praktycznie wykorzystać szkolną wiedzę, a do tego jak sprawnie współpracować i dobrze się przy tym bawić. A wszystko po to, by w sposób jak najbardziej kreatywny rozwiązać wybrane przez siebie zadanie.
Na Podlasiu w konkursie uczestniczy kilka szkół. W ubiegłorocznej edycji ten etap wygrała drużyna gimnazjalistów Społecznego Gimnazjum nr 8 STO z Białegostoku, która w tym roku wystawia aż trzy zespoły. Pod okiem trenerów drużyny przygotowują się od października, a od lutego także podczas piątkowych tzw. „Nocy Odysejowych”, kiedy to od godz. 18 do 23 praca wre.
- Pomysł "Nocy Odysejowej" zrodził się na spotkaniu trenerów szkół STO w Łodzi, gdzie mieliśmy okazję poznać kilkukrotnych mistrzów świata Odysei Umysłu – mówi Agata Ratkiewicz, trenerka SG nr 8 STO. - Oni organizują takie nocne przygotowania od lat, spróbowaliśmy i my.
Trenerzy uczą członków nowych umiejętności, pokazują w jaki sposób podejść do zadania, ale nie podpowiadają im.
- Rola trenera nie jest łatwa, ponieważ powinien czuwać nad pracą grupy, ale nie może w żaden sposób sugerować, ani narzucać własnych pomysłów – dodaje trenerka Paulina Jarmołowicz. - Udział w Odyseji rozwija w dzieciach kreatywność, integruje, uczy współpracy, dochodzenia do kompromisów oraz samodzielnego rozwiązywania zaistniałych problemów.
Efektem pracy drużyny jest przygotowanie 8-minutowego przedstawienia, w którym oceniane są różne elementy. Każda z drużyn szkoły przy Fabrycznej wybrała inny problem: „Połów pełen pomysłów”, „Bajka masowego rażenia” oraz „Między nami zwierzętami”.
Przykładowo przy ostatnim temacie zadanie drużyny polega na przygotowaniu dowcipnego spektaklu, w którym zaprezentowane zostaną punkty widzenia trójki różnych zwierząt – ryby, ptaka i ssaka – okazujących emocje i rozwiązujących rozmaite problemy. W inscenizację wplecione będą również: wykonywany na żywo taniec, oryginalna piosenka oraz pewne drzwi, o których każdy z bohaterów – płetwiasty, pierzasty i futrzasty – sądzi, że prowadzą gdzie indziej niż twierdzą pozostali…
Taka forma współpracy szczególnie podoba się młodzieży, bo różni się znacznie od standardowych lekcji.
- Odyseja Umysłu pociąga mnie od momentu, w którym o niej usłyszałam - opowiada Zuzanna Przystupa. - Nie dość, że rozwija nasz umysł, to jeszcze wzmacnia naszą przyjaźń. Dzięki niej zrozumiałam, że z niczego można wyczarować dosłownie wszystko - od flag poprzez stoły do niesamowitych kostiumów, wystarczy tylko chcieć. "Czarowanie" tego wszystkiego sprawia nam ogromną frajdę i ubaw.
- To konkurs twórczego myślenia, w którym nie liczy się wygrana, ale udział - czas przyjemnej i jakże owocnej, choć ciężkiej pracy, połączonej ze świetną zabawą i mnóstwem śmiechu – dodaje Julia Koralewska.
Projekt wspiera dyrekcja szkoły, w jego realizację angażują się też rodzice.
- Tu nie jest ważne czy zwyciężą, ale to, że wspólnie w piątki przez wiele godzin wymyślają niezwykłe historie, tworzą scenariusze i scenografie z niczego – mówi dyrektorka szkoły Ewa Drozdowska. - Rozwijają się, ćwiczą mózgi w kreatywnym myśleniu, łamią standardy i przede wszystkim pracują zespołowo, a przy tym śmieją się i radują życiem. A ja, kiedy o 23.30 przychodzę zamykać szkołę, spotykam szczęśliwych ludzi z umazanymi farbą dłońmi, opowiadającymi o nowych pomysłach, jak to wszystko przewieźć, jak skleić itp. Jestem pełna zachwytu, że jest taki konkurs, w którym nie nagrody są ważne, ale droga ku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.