Facebook Google+ Twitter

Odznaczenie Ministra Obrony Narodowej dla dra Wojciecha Mosia

W środę, 27 listopada br. w Muzeum Wojska Polskiego uhonorowano osoby i instytucje "Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego" Ministra Obrony Narodowej.

Dr Wojciech Moś (z prawej), kustosz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu dekorowany przez sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Czesława Mroczka / Fot. fot. Maciej Nędzyński/DPI MONHistoria Polski to w dużej mierze historia oręża, dlatego tak ważne jest upamiętnianie dziejów naszej armii – mówił Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON, podczas tegorocznej uroczystości wręczania nagród.
Wśród odznaczonych znalazł się dr Wojciech Moś, kustosz i kierownik Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Odznaka Honorowa i Medal Pamiątkowym Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego - nadana przez Ministra Obrony Narodowej, Tomasza Siemoniaka - jest wyróżnieniem, znamionującym wdzięczność dla wszystkich zasłużonych w procesie upowszechniania i kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego oraz inicjowania działalności związanej z tradycjami orężnymi w środowiskach cywilnych i wojskowych, w kraju i za granicą - czytamy w piśmie skierowanym do dr. Wojciecha Mosia, a podpisanym przez płk. Jerzego Gutowskiego.
Dr Wojciech Moś jest pasjonatem militariów, kuratorem wielu znaczących wystaw, między innymi takich jak: Wojska górskie w armiach świata ( 1994), Polska zbrojna na morzu. Z dziejów polskiej marynarki wojennej ( 1996), Symbole powstań śląskich (2001), Pod znakiem husarskiego szyszaka (2002), Na straży zachodnich rubieży. Górnośląskie i Katalog towarzyszący wystawie "Dawne i współczesne symbole powstań śląskich" / Fot. Okładka katalogu zagłębiowskie oddziały Wojska Polskiego w służbie II Rzeczypospolitej (2013). Ekspozycjom towarzyszyły opracowania, wśród których do najważniejszych należą: Dawna broń i barwa, Polskie szkolnictwo wojskowe 1908-1939, Wojska górskie w armiach świata czy Dawne i współczesne symbole powstań śląskich. O kompetencji i znawstwie tematyki militarnej zarówno w pracy, jak i poza nią, może świadczyć jego członkostwo w krajowym Stowarzyszeniu Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

Postać Wojciecha Mosia związana jest także z naszą kinematografią, a w zasadzie z telewizyjnym serialem Czas honoru. To właśnie w szóstej serii serialu został konsultantem do spraw umundurowania. Tak opisuje współpracę na planie filmowym:
Pewnego dnia niespodziewanie zadzwoniono do mnie z propozycją, a ja się chętnie zgodziłem – wspomina Moś. – Wcześniej obejrzałem zaledwie kilka odcinków. Zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. To jeden z tych filmów, w którym rzetelnie pokazane są losy młodych Polaków walczących z okupantem niemieckim podczas II wojny światowej i niegodzących się na dominację radziecką po jej zakończeniu - czytamy w tygodniku Życie Bytomskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.