Facebook Google+ Twitter

Odznaczono opozycjonistów z byłego ZSRR

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-20 17:05

Prezydent uhonorował Orderami Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej zasłużonych działaczy opozycji z byłych republik ZSRR, byłych opozycjonistów z Litwy, Estonii, Ukrainy i Gruzji. Odznaczenia wręczył szef kancelarii prezydenta Władysław Stasiak.

Jak podkreślił słowa "Za naszą i Waszą wolność" - w czasach kiedy zmagano się z komunizmem - posiadały bardzo istotne przesłanie.

Tariel Gwinaszwili z Gruzji został odznaczony Krzyżem Oficerskim Zasługi. W latach 80-tych był aresztowany za działalność antysowiecką - wydawanie wolnościowych materiałów i działalność w nielegalnej organizacji. Spędził 4 lata w sowieckim obozie. Jak podkreśla - cały czas wierzył w zwycięstwo i upadek komunizmu. - Gdyby nie było sensu walki, to tylko człowiek niespełna rozumu poszedłby tą drogą - dodaje gruziński opozycjonista.

Krzyżem Komandorskim odznaczono Ołesia Szewczenko z Kijowa. Jak podkreśla - w latach komunizmu zajmował się tym, czym powinien zajmować się każdy patriota swego kraju - w czasie studiów wydawał nielegalną literaturę i protestował przeciw rusyfikacji. Poczynając od lat 70-tych działał w podziemiu. Potem został członkiem Ukraińskiego Komitetu Helsińskiego. Aresztowano go w 1980 roku. W więzieniu spędził 7 lat.

W uroczystości, oprócz odznaczonych uczestniczyli też wicemarszałek Senatu RP Zbigniew Romaszewski, przedstawiciele Placówek Dyplomatycznych Estonii, Gruzji, Litwy i Ukrainy oraz działacze polskiej opozycji demokratycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.