Facebook Google+ Twitter

Odzyskać przestrzeń miejską

Warszawa się zmienia. Wyrastają nowe wieżowce, jest coraz czyściej, ludzie są bardziej uśmiechnięci. Miasto z najbardziej nudnej stolicy w Europie, przeistacza się w prawdziwą stolicę kultury. Co zrobić, aby było jeszcze lepiej?

Pole Mokotowskie / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warszawa-Pole_Mokotowskie-lane.jpgWiele osób twierdzi, że stolica Polski stała się miastem dla bogatych. Rzeczywiście coś w tym jest. Wypad do klubu to koszt około 100 złotych, niewielu studentów na to stać, dlatego też podejmują pracę. Cierpi na tym oczywiście jakość wiedzy. A trzeba tak niewiele aby Warszawa stała się miastem przyjaznym również ludziom, którzy nie chcą wydawać ogromnej kasy jednego wieczora.

Parki (dla) kultury


Jak to zrobić? To proste. Mamy masę parków miejskich, które należy oddać do dyspozycji obywatelom. Czy naprawdę musi być tak, że wszystkie imprezy organizuje miasto lub prywatne korporacje? Przecież Pole Mokotowskie mogłyby stać się co sobotę miejscem spotkań tysięcy młodych ludzi, przestrzenią gdzie można się napić własnego piwa, nie wypatrując czającej się straży miejskiej. Jestem przekonany, że wiedząc, że mogą liczyć na ogromną publikę i świetną promocję (poprzez chociażby obecność mediów) na Polach zagraliby najlepsi didżeje.

Praga nowym Soho?


Potrzebujemy naszego własnego Soho. Pierwsze zalążki już istnieją. Festiwal na Pradze był znakomitym pokazem różnorodności kultur, różnych prądów sztuki i kultury. Co ważne, nie był skierowany tylko do młodych, zauważał gusta również starszej publiczności. Nie był specjalnie elitarny, lecz zwykły swojski, przyciągający zarówno całe rodziny z dziećmi jak i młodzież. W dużej mierze to zasługa społeczeństwa obywatelskiego, setek wolontariuszy, którzy za darmo chcieli zrobić coś dla warszawiaków i Warszawy.

Możemy odzyskać przestrzeń miejską, wyzwolić ją z dominacji białych kołnierzyków i czysto konsumpcyjnego stylu życia. Ale samo się nie zrobi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.