OE: Groclin stratował Koronę, Wisła mistrzem jesieni

W najciekawszym spotkaniu 13. kolejki piłkarskiej Orange Ekstraklasy Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski rozgromił Koronę Kielce, wygrywając 4:0. Aż sześć goli obejrzeli kibice w Białymstoku, gdzie Jagiellonia pokonała Lecha Poznań 4:2. Dzięki zwycięstwu nad ŁKS Łódź tytuł mistrza rundy jesiennej zapewniła sobie Wisła Kraków.

Zabrze, 02.11.2007. Dawid Jarka z Górnika wyskoczył do piłki nad Rafałem Grodzickim z GKS w pierwszej połowie meczu Orange Esktraklasy, Górnik Zabrze - GKS Bełchatów, 2 bm.(jkm) / Fot. PAP/ Andrzej GrygielTrzynasta seria ligowych zmagań zainaugurowana została w Zabrzu, gdzie miejscowy Górnik podejmował PGE GKS Bełchatów. Wicemistrzowie Polski nie jechali na Śląsk w roli faworyta, a losy boiskowych wydarzeń w pełni potwierdziły słabą formę bełchatowian w tym sezonie. Gospodarze zasłużenie wygrali 2:0 po dwóch bramkach imponującego ostatnio skutecznością Tomasza Zahorskiego. W wywalczeniu kompletu punktów Górnikowi pomógł Mariusz Ujek. Napastnik gości w 47. minucie bezmyślnie obraził sędziego niecenzuralnymi słowami, za co obejrzał czerwoną kartkę. Piłkarze GKS przegrali już czwarte spotkanie w ekstraklasie, a trener Orest Lenczyk zdaje się stąpać po coraz mniej pewnym gruncie.

Drugie z rzędu zwycięstwo pod wodzą Rafała Ulatowskiego odnieśli gracze Zagłębia Lubin, wygrywając na wyjeździe z Cracovią. Już w 17. minucie strzelecką niemoc wreszcie przełamał Piotr Włodarczyk, po zamieszaniu w polu karnym kierując piłkę do siatki bezradnego Marcina Cabaja. W drugiej połowie przewagę mieli krakowianie, którzy do wyrównania doprowadzili dopiero w 81. minucie za sprawą Łukasza Szczoczarza. Ostatnie słowo należało jednak do mistrzów Polski. Cztery minuty później bramkę na wagę trzech punktów dla gości zdobył Szymon Pawłowski. Przez cały mecz kibice Cracovii wyrażali swoją dezaprobatę wobec dalszej pracy w klubie trenera Stefana Majewskiego. "Dzisiaj sobota - Majewski pakuj laptopa", czy "Nadeszła pora zwolnić Stefka doktora" - to tylko niektóre hasła rzucane w sobotnie popołudnie na stadionie przy ul. Kałuży.

"Jagiellonia wykoleiła "Kolejorza"

Białystok, 03.11.2007. W pogoni za piłką gracz Jagiellonii Białystok Marek Wasiliuk (P) i Marcin Zając (L) z Lecha Poznań w meczu Orange Ekstraklasy, rozegranym w Białymstoku, 03 bm. (dw) / Fot. PAP/Artur ReszkoŚwiadkiem strzeleckiej kanonady była publiczność w Białymstoku, gdzie miejscowa Jagiellonia rozgromiła w świetnym stylu Lecha Poznań 4:2. Po 26 minutach i trafieniach Krzysztofa Markiewicza oraz Aleksandra Kwieka gospodarze prowadzili już 2:0, lecz jeszcze przed przerwą piłkarze "Kolejorza" zdołali doprowadzić do wyrównania. Druga odsłona należała jednak do Jagi. W 74. minucie własnego bramkarza po mocnym dośrodkowaniu Dzienisa pokonał Marcin Kikut. Można rzec, że sprawiedliwości stała się zadość, gdyż wcześniej to Kikut w znacznym stopniu przyczynił się do samobójczego gola Dzienisa. Zasłużone zwycięstwo białostoczan na kilka chwil przed końcowym gwizdkiem przypieczętował właśnie Dzienis.

Gąsiński zatrzymał Widzew

Bramki nie padły natomiast w rozgrywanym w Wodzisławiu meczu Zagłębia Sosnowiec z Widzewem Łódź. Bohaterem spotkania był bramkarz sosnowiczan, łodzianin Szymon Gąsiński, który wielokrotnie ratował swój zespół przed stratą gola, rewelacyjnie broniąc nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach. Najbliżej pokonania Gąsińskiego byli Adrian Budka i Grzegorz Piechna, ale po ich strzałach piłka trafiała w słupek. Zagłębie przerwało fatalną serię sześciu porażek z rzędu, lecz ciągle plasuje się na szarym końcu ligowej tabeli. Skromne zwycięstwo po przeraźliwie nudnym pojedynku z Odrą Wodzisław odnieśli piłkarze Polonii Bytom. Trafienie na wagę trzech punktów dla coraz śmielej zakorzeniających się w środku stawki podopiecznych Dariusza Fornalaka zaliczył Grzegorz Podstawek.

Wisła mistrzem jesieni

Łódź, 03.11.2007. W przepychance do piłki obrońca ŁKS Tomasz Kłos (L) i Mauro Cantoro (P) z Wisły Kraków w meczu Orange Ekstraklasy, rozegranym w Łodzi, 03 bm. Goście zwyciężyli 1:0. (dw) / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiDzięki wyjazdowej wygranej z ŁKS Łódź tytuł mistrza jesieni zapewniła sobie Wisła Kraków. Przez znaczną część meczu gospodarze walczyli jednak z liderem jak równy z równym. Już na początku idealną okazję dla łodzian zmarnował Marcin Klatt. Napastnik ŁKS minął bramkarza gości, lecz zamiast skierować piłkę do pustej bramki, dał ją sobie odebrać nadbiegającemu Cleberowi. W drugiej połowie lepiej spisywała się Wisła i w 74. minucie objęła prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Marka Zieńczuka błąd popełnił Bogusław Wyparło, a Dariusz Dudka z bliska trafił do siatki. Na dwie kolejki przed zakończeniem rundy jesiennej (w tym roku rozegrane zostaną także dwie kolejki rundy wiosennej) "Biała Gwiazda" ma już osiem punktów przewagi nad drugą w tabeli Koroną Kielce.

Sikora znokautował Koronę

Grodzisk Wielkopolski, 04.11.07. Piłkę wykopuje Jarosław Lato (P) z Groclinu Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski uprzedzając Mariusza Zganiacza (C) z Kolportera Korony Kielce w meczu Orange Ekstraklasy, rozegranym w Grodzisku Wlkp, 03 bm. Gospodarze zwyciężyli 4:0. (dw) / Fot. PAP/Adam CiereszkoW hicie weekendu kielczanie grali w Grodzisku Wielkopolskim z zespołem Groclinu Dyskobolii. W pierwszej odsłonie spotkania zabrakło ciekawych akcji, a poziom gry obu klubów nie przypominał starcia dwóch czołowych drużyn Orange Ekstraklasy. Worek z bramkami otworzył się jednak po przerwie. W 52. minucie pierwszego gola dla gospodarzy z rzutu karnego podyktowanego za faul Marcina Kusia na Filipie Ivanovskim zdobył Radek Mynar. Następnie swój strzelecki popis rozpoczął Adrian Sikora. Napastnik Groclinu potrzebował nieco ponad dwudziestu minut na skompletowanie klasycznego hat-tricka i ostateczne pogrzebanie Korony, która po czerwonej kartce dla Marcina Robaka kończyła mecz w dziesiątkę. W pojedynku dwóch trenerów Jacków Zielińskich lepszy okazał się ten starszy, prowadzący Dyskobolię. Kolporter przegrał w lidze po raz pierwszy od 10 sierpnia i powiększył dystans do prowadzącej w tabeli Wisły.

Legia się przełamała

Warszawa, 4.11.2007. Biegnący z piłką Piotr Bronowicki (L) z Legii Warszawa faulowany przez atakującego Grzegorza Domżalskiego (P) z Ruchu Chorzów w meczu Orange Ekstraklasy, rozegranym w stolicy, 04 bm. (dw) / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiW meczu zamykającym 13. kolejkę Legia Warszawa pokonała na własnym stadionie z Ruch Chorzów 2:0, kładąc kres fatalnej serii trzech porażek z rzędu. "Wojskowi" objęli prowadzenie już w 9. minucie, kiedy po strzale Edsona piłka przeleciała pod brzuchem zaskoczonego Sebastiana Nowaka. "Niebieskich" stać było na stworzenie kilku ofensywnych akcji tylko do przerwy. W drugiej połowie miażdżącą przewagę mieli bowiem gospodarze. W 64. minucie Bartłomieja Grzelaka zastąpił Takesure Chinyama już po kilkudziesięciu sekundach zaakcentował swoją obecność na boisku zdobyciem drugiej bramki dla Legii. Świadomi bezpiecznego wyniku podopieczni Jana Urbana zaczęli grać na luzie, co zaowocowało kilkoma efektownymi atakami, których nie potrafili jednak zamienić na kolejne gole.

Górnik Zabrze - PGE GKS Bełchatów 2:0