Facebook Google+ Twitter

OFE czy ZUS? Do 31 lipca musisz wybrać. Sprawdź, jak to zrobić

Już od 1 kwietnia każdy z nas będzie musiał zdecydować, czy składki emerytalne mają pójść do ZUS-u, czy część z nich ma powędrować do OFE. 22 proc. Polaków nie wie, którą opcję wybrać, a czas goni.

Już za tydzień będzie można wybrać: OFE czy ZUS? / Fot. By Karol91 (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsDeklarację pozostania w OFE będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS lub wysłać ją pocztą czy przez internet. Jednakże żeby zarejestrować się na platformę http://pue.zus.pl/.PUE.ZUS.PL, która umożliwia przesłanie dokumentów, należy pojawić się osobiście w jednym z oddziałów ZUS-u, by potwierdzić dane osobowe nowego użytkownika PUE. Dokumenty należy składać od 1 kwietnia do końca lipca.

Istnieje też pułapka! Jeśli ktoś nie zdeklaruje, gdzie chce trzymać fundusze emerytalne, to automatycznie trafi do ZUS-u. Jednakże decyzja nie jest ostateczna, ponieważ będzie można ją zmienić już w 2016 r. Późniejsze zmiany, zgodnie z ustawą, będą możliwe co cztery lata.

Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na to, że każdy z nas miesięcznie odkłada na emeryturę 19,52 proc. wynagrodzenia. W związku z tym, jeśli zdecyduje się na OFE, to 2,92 proc. jego pensji tam trafi, natomiast reszta trafi do ZUS-u.

Według ankiety przeprowadzonej przez Gazetę Wyborczą 54 proc. Polaków planuje wybrać emeryturę z ZUS-u i OFE. Natomiast 22 proc. w dalszym ciągu nie ma zdania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.